fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

USA zaostrzają sankcje. Rosja nie dostanie towarów dla wojska

Biały Dom
Bloomberg
Stany Zjednoczone zaostrzają reżim sankcji technologicznych wobec Rosji. Zabroniony jest eksport towarów mogących posłużyć Rosjanom do celów wojskowych.

Biuro przemysłu i bezpieczeństwa departamentu handlu USA opublikowało w czwartek zawiadomienie w Rejestrze Federalnym (Federal Register). Zgodnie z dokumentem od 29 października obowiązuje „domniemanie odmowy" wydawania pozwoleń na dostawy do Federacji Rosyjskiej towarów, które mogą być wykorzystane do celów wojskowych.

Odtąd amerykańskie organy kontroli eksportu będą ustalać indywidualnie dla każdego przypadku, czy produkt lub technologia stanowi „istotny wkład w tworzenie, produkcję, konserwację, naprawę lub eksploatację systemów uzbrojenia (Rosji -red)".

Wydanie koncesji będzie możliwe dopiero po potwierdzeniu niemilitarnego charakteru transakcji. W czerwcu departament handlu USA rozszerzył listę towarów i technologii, które wymagają pozwolenia na eksport do Rosji. W szczególności chodzi o sprzęt i oprogramowanie do reaktorów jądrowych, urządzeń półprzewodnikowych i sprzętu pomiarowego. Tutaj rosyjski przemysł jest mocno zależny od importu. Podobnie jak w branży kosmicznej.

Ponadto poszerzono definicję pojęcia „zastosowania militarnego", która obecnie obejmuje także pośrednie zaangażowanie sektora obronnego.

Podobny reżim eksportu z USA dotyczy Chin i Wenezueli.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA