fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

#RZECZoEkonomii: Polacy są potęgą przewozową w Europie

Maciej Zienkiewicz
Dzisiejszy program #RZECZoEKONOMII o 11.00 prowadził Paweł Rożyński. Jego gośćmi byli: Maciej Bukowski, prezes Instytutu WISE, Janusz Jakimowicz, prezes PD Co., spółki córki Prairie Mining, która chce w Polsce wydobywać węgiel oraz Robert Przybylski, dziennikarz "Rzeczpospolitej"

Czy program 500+ jest potrzebny?

Rozmawiamy o programie 500+, który formalnie startuje w piątek 1 kwietnia. Czy to szansa, czy zagrożenie dla gospodarki. Jak odbije się to na finansach publicznych?

Premier szydło wspomina już o nowym programie: Gospodarka+ a minister Morawiecki mówi o odbiurokratyzowaniu gospodarki.

- Ten rząd lepiej daje sobie rade z przedstawianiem nowych programów niż poprzednicy - uważa Maciej Bukowski, prezes Instytutu WISE.

Deregulacja i odbiurokratyzowania gospodarki jest konieczna co kilka lat, ale trzeba uważać, by przy okazji nie otworzyć furtki dla nazbyt kreatywnych osób, co może uderzyć w finanse publiczne - dodaje szef WISE.

Czy program 500+ jest potrzebny? - Polsce potrzebny jest program dla młodszej generacji - uważa Maciej Bukowski, przypominając, że dotychczas wsparcie otrzymywali raczej pracownicy w wieku przedemerytalnym.

 

Czy można uleczyć państwowe kopalnie?

Zapowiada, że będzie to bardzo opłacalne w przeciwieństwie do przedsiębiorstw państwowych. Rząd bez entuzjazmu patrzy na takie firmy, obawiając się ich konkurencji wobec kopalni państwowych. O planach firmy i sytuacji na rynku węgla, którego ceny są rekordowo niskie, a producentom zagraża polityka klimatyczna Unii.

- Spółki prywatne ca cały świecie wydobywają węgiel i na tym zarabiają - podkreśla Janusz Jakimowicz, prezes PD Co., spółki córki Prairie Mining, podkreślając, że jest popyt na węgiel, który jest wciąż głównym źródłem powstawania energii.

Żeby kopalnia była rentowna trzeba obniżać koszty - podkreśla Janusz Jakimowicz, dodając, że chodzi nie tylko o płace czy świadczenia socjalne, ale także inna organizacja pracy, inny rodzaj eksploatacji i budowy kopalń.

Czy można uleczyć państwowe kopalnie? Według prezesa PD Co. jest taka możliwość, ale trzeba wiedzieć jak chce się to zrobić.

Janusz Jakimowicz zapewnia, że firma Prairie Mining nie jest zagrożeniem dla polskich kopalń, tym bardziej, że Polska rocznie importuje dużo węgla. Pierwsze pełne wydobycie węgla nowej kopalni Prairie Mining w Polsce planowane jest na lata 2022-2023.

Węgiel będzie zawsze potrzebny - przekonuje Janusz Jakimowicz i dodaje, że wydobycie węgla zawsze będzie opłacalne. - Nie boimy się bessy na rynku surowcowym - przetrwają najlepsi. Liczymy, że my na niej zyskamy - powiedział prezes PD.

Polacy stali się potęgą w przewozach międzynarodowych

Rozmawiamy o drogowym transporcie międzynarodowym, w którym Polska jest potęgą europejską. To nie w smak w wielu krajom. Trwają właśnie negocjacje polsko-rosyjskie, które mają unormować sytuację polskich przewoźników w Rosji po ostatniej blokadzie w wydawaniu zezwoleń przez Rosjan.

Jutro dowiemy się czy Rosjanie zaakceptowali nasze warunki w sprawie transportu tirów na terenie Rosji - uważa Robert Przybylski.

Polacy stali się potęgą w przewozach międzynarodowych. To wywołuje reakcje konkurencyjnych przewoźników i stąd reakcje rządów w postaci m.in. płac minimalnych w Niemczech, Norwegii czy Francji. Polscy przewoźnicy narzekają tez na nazbyt szczegółowe kontrole na trasie i zwykłe nękanie przez urzędników. To ma zniechęcić do przewozów międzynarodowych.

Polskie firmy przewozowe są mocno zadłużone. - Te firmy mają wysokie przychody, więc to nie jest problem - podkreśla Przybylski. Na rynku niemieckim w zeszłym roku udział polskich przewoźników wzrósł. Mimo wprowadzenia płacy minimalnej. Polacy są rzetelni i konkurencyjni cenowo - podkreśla Przybylski.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA