fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

W USA znaleziono drzewo liczące 2624 lata

YouTube
Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Arkansas zlokalizowali grupę ok. 50 cypryśników błotnych (drzew z rodziny cyprysowatych), rosnących na mokradłach w sąsiedztwie Black River w Karolinie Północnej, które liczą ponad 2000 lat.

Jak się okazało jedno z drzew odkrytych w 2017 roku przez grupę pod przewodnictwem Davida Stahle'a liczy 2624 lata, co czyni je najstarszym znanym drzewem we wschodniej części Ameryki Północnej. Wiek drzewa wskazuje też, ze cypryśniki błotne są najdłużej żyjącym gatunkiem drzew porastających tereny podmokłe na Ziemi - wynika z artykułu opublikowanego w "Environmental Research Communications".

Wcześniejsze badania grupy Stahle'a wykazały, że w tym samym rejonie rosną cyprysy mające do 1700 lat.

Stahle podkreślił, że według niego w rejonie prowadzenia przez naukowców badań rosną jeszcze starsze cyprysy.

Rzeka Black River uznawana jest za jedną z najczystszych w Karolinie Północnej. Elementem ekosystemu w jej rejonie są właśnie długowieczne cyprysy.

Badania liczących ponad 2 tysiące lat cyprysów pomagają m.in. w określeniu jak zmieniał się klimat w miejscu, w którym rosną.

Żywe, liczące ponad 2 tysiące drzewa spotyka się obecnie rzadko - podkreślają badacze. Dotychczas znamy tylko osiem gatunków drzew, które dożywają takiego wieku - sześć odkryto w zachodniej części USA, jeden w Chile, a ostatni właśnie w Karolinie Północnej.

Liczący 2624 lata cypryśnik błotny jest jednym z najstarszych znanych drzew na Ziemi.

Źródło: Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA