Szerszeń azjatycki zbliża się do Polski

Gatunek agresywnego szerszenia, który w 2004 roku osiedlił się we Francji, jest coraz bliżej polskich granic. Dotarł już do niemieckiej Hesji.

Aktualizacja: 01.03.2019 11:57 Publikacja: 01.03.2019 06:03

Szerszeń azjatycki zbliża się do Polski

Foto: Flickr

Szerszeń azjatycki to największy przedstawiciel tego gatunku na świecie.

Długość ciała królowej wynosi o 2,5 do 4,5 cm, a rozpiętość skrzydeł - 7,6 cm.

Owady te żyją na ogół w Azji południowej i południowo-wschodniej, ich obecność zarejestrowano we wschodniej Rosji.

W 2004 roku, najprawdopodobniej z transportem chińskiej porcelany, szerszenie trafiły do Francji. Tam, na południu kraju, jedna lub kilka królowych założyło kolonie. Od tej pory ich zasięg powiększa się o 100 km rocznie w różnych kierunkach.

W 2018 roku szerszenie azjatyckie zaobserwowano w niemieckiej Hesji. W tym tempie dotarcie owadów do Polski to kwestia najwyżej kilku lat.

Szerszenie azjatyckie niosą dwojakie zagrożenie. Po pierwsze - ich użądlenia mogą być śmiertelne nie tylko dla alergików, ale i dla osób dotąd odpornych na jad osowatych - jeśli tylko ilość wstrzykniętego jadu okaże się duża. Tylko w samej Japonii rocznie ten owad zabija około 40 osób.

Inne zagrożenie to wyjątkowa skuteczność szerszeni azjatyckich w polowaniu na pszczoły. Jedno gniazdo tych owadów potrafi zlikwidować 20 tys. pszczół rocznie.

Szerszenie azjatyckie mają bardzo niewielu wrogów naturalnych. Polują na nie sikory, kury gołoszyje (ozdobne) i trzmielojady, swój udział w ograniczeniu populacji szerszeni mają też niektóre z pasożytów - muchówka i nicienie. Tak jednak skromna liczba wrogów szerszeni nie jest w stanie w znaczący sposób ograniczyć ich liczebności.

Najlepszym - i jak dotąd jedynym sposobem na walkę z szerszeniem azjatyckim jest stosowanie środków owadobójczych. Nieskuteczne są pułapki, które na własną rękę stawiają pszczelarze - łapie się w nie mniej niż 1 proc. szerszeni.

Pszczoły również wypracowały taktykę walki z agresorami. U pszczół azjatyckich polega ona na synchronicznym brzęczeniu - nauczyły się tego właśnie dla obrony przed szerszeniami, u których ten dźwięk wywołuje przerażenie.

Źródło: YT Nat Geo WILD

Z kolei pszczoły europejskie tworzą przed ulami blokady, ale też stosują bardziej wyrafinowaną metodę obrony: około 20 pszczół otacza agresora i tworzy pułapkę, w której temperatura jest dla szerszenia nie do zniesienia.

Francuscy naukowcy, którzy najdłużej mają do czynienia z tym gatunkiem, wciąż pracują nad metodami walki z owadami. Są jednak zgodni - z Europy tego gatunku już się wyrzucić nie da.

Więcej o szerszeniu azjatyckim na portalu www.teraz-srodowisko.pl

Szerszeń azjatycki to największy przedstawiciel tego gatunku na świecie.

Długość ciała królowej wynosi o 2,5 do 4,5 cm, a rozpiętość skrzydeł - 7,6 cm.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Nauka
Sensacyjne ustalenia naukowców. Sfotografowano homoseksualny akt humbaków
Nauka
Deszcz podczas burzy może uratować życie. Mokra skóra zmniejsza skutki pioruna
Nauka
Odkryto nowy gatunek pterozaura. Latający dinozaur mógł żyć 168 milionów lat temu
Nauka
Polscy fizycy w gronie najlepszych naukowców z całego świata
Nauka
Groźne choroby w 2024 roku. Ekspertka WHO: COVID-19, denga, mpox