fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Polska dobrze sobie radzi z przetwarzaniem śmieci

AdobeStock
W rankingu najbardziej ekologicznych gospodarek w UE, przygotowanym przez POLITICO, Polska i Czechy znalazły się na szczycie listy.

Choć Polska, na tle innych krajów UE, nie radzi sobie zbyt dobrze z ochroną środowiska, zajmuje 6 miejsce w rankingu tak zwanych gospodarek o obiegu zamkniętym, czyli ponownie wykorzystujących odpady oraz ograniczających wyrzucanie śmieci.

 

Jak informuje POLITICO, od lat Bruksela promuje ideę gospodarki, w której niemal nic się nie marnuje. Aby dowiedzieć  się, czy kraje UE starają się osiągnąć ten cel, Komisja Europejska opublikowała wskaźniki, które chce wykorzystać do śledzenia cykliczności gospodarki.

Gospodarka o obiegu zamkniętym zakłada, że produkty mają służyć najdłużej, jak to możliwe. Gdy należy je wyrzucić, poddawane są recyklingowi, aby ponownie można było je wykorzystać.

W wielu zachodnich oraz północnoeuropejskich krajach produkuje się ogromne ilości śmieci, co jest czynnikiem utrudniającym pomysł na obieg zamknięty.

POLITICO przeanalizowano dane dotyczące siedmiu kluczowych wskaźników używanych przez Komisję Europejską i oceniło każdy z 28 krajów UE.

Jak wynika z rankingu, kraje o najwyższych wynikach gospodarki obiegowej to Niemcy, Zjednoczone Królestwo oraz Francja. Istnieją tam sprawnie działające systemy recyklingu i wysoki poziom innowacji w sektorach gospodarki o obiegu zamkniętym.

Polska, która zajęła miejsce szóste, przegrała z Czechami. Spowodowane jest to tym, że Polacy marnują ogromne masy żywności. Statystycznie każdy z nas wyrzuca jej rocznie 247 kg.

Źródło: Politico
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA