fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Bank Światowy: Zmiany klimatyczne zmuszą do migracji 143 mln osób

123RF
143 miliony mieszkańców Azji Południowej, Afryki subsaharyjskiej i Ameryki Łacińskiej może w ciągu najbliższych dziesięcioleci zostać zmuszonych do migracji w związku ze zmianami klimatycznymi - alarmuje w przygotowanym przez siebie raporcie Bank Światowy.

Raport dotyczący migracji spowodowanych zmianami klimatycznymi wymienia susze, zmniejszające się zbiory i podniesienie poziomu mórz jako czynniki, które spowodują, że miliony osób będą zmuszone do migracji na tereny, które są całkowicie nieprzygotowane do przyjęcia imigrantów.

Do zmiany miejsca zamieszkania może zostać zmuszonych 86 milionów mieszkańców Afryki subsaharyjskiej, 40 milionów mieszkańców Azji Południowej i 17 milionów mieszkańców Ameryki Łacińskiej. To tereny zamieszkiwane dziś przez 55 proc. ludności świata.

- Każdego dnia zmiany klimatyczne stają się coraz większym ekonomicznym, społecznym i egzystencjalnym zagrożeniem dla państw i ich mieszkańców - przekonuje dyrektor generalna Banku Światowego Kristalina Georgiewa. Jak dodaje zmiany klimatyczne coraz częściej stają się powodem migracji, zmuszając rodziny i całe społeczności do szukania bardziej przyjaznych miejsc do życia.

Z raportu Banku Światowego dowiadujemy się, że wiele terenów zurbanizowanych musi przygotować się na napływ fal imigrantów tworząc dla nich bazę mieszkaniową, a także rozbudowując infrastrukturę transportową, system świadczeń społecznych, a także zwiększając liczbę dostępnych miejsc pracy.

Bank Światowy apeluje, aby - oprócz działań zmierzających do redukcji emisji gazów cieplarnianych, rządy krajów zagrożonych masowymi migracjami ludzi podjęły działania zmierzające do uporania się z tym problemem poprzez włączenie tego czynnika do swoich planów rozwoju.

Nawet jednak, gdyby udało się zredukować skutki zmian klimatycznych, Bank Światowy szacuje, że i tak do migracji może zostać zmuszonych od 31 do 72 milionów osób w wymienionych wyżej regionach.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA