fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja i wychowanie

Żłobki i przedszkola - ministerstwo o systemie opieki nad dziećmi

AdobeStock
Świeżo upieczeni i przyszli rodzice często martwią się kwestią opieki nad małym dzieckiem. – Dzięki żłobkom, klubom dziecięcym i dziennym opiekunom łatwiej jest im godzić życie rodzinne z pracą zawodową, a dzieci mają zapewnioną dobrą opiekę – wskazuje minister Marlena Maląg.

Minister zwraca uwagę, że dzisiaj w Polsce funkcjonuje ok. 6,2 tys. instytucji opieki nad maluchami. To miejsca dla ponad 174 tys. dzieci.

Dzisiaj w Polsce funkcjonuje ok. 6,2 tys. miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi – ok. tysiąc stanowią instytucje publiczne, czyli prowadzone przez samorządy (stan na 3 grudnia br.). Dla porównania w 2010 r., czyli na rok przed zmianą ustawy o opiece nad dziećmi do lat trzech, która przeniosła żłobki z obszaru zdrowia do polityki społecznej, funkcjonowało 392 instytucji oraz 119 oddziałów żłobkowych.

– Instytucje opieki zapewniają dzisiaj ponad 174 tys. miejsc – 60 tys. w placówkach publicznych oraz 114 tys. w prywatnych. Jeszcze w 2010 r. w instytucjach publicznych funkcjonowało ok. 32,5 tys. miejsc, co pokazuje, że w ciągu 9 lat w instytucjach publicznych liczba miejsc podwoiła się – wskazuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wydatki własne gmin na opiekę nad dziećmi w wieku do lat 3 systematycznie rosną – z ok. 410,3 mln zł w 2011 r. do 1,157 mld zł w 2018 r.

Program „Maluch+" wspiera rozwój instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi poprzez dofinansowanie do tworzenia nowych i wspieranie już funkcjonujących miejsc opieki.

– Żeby dobrze zrozumieć skalę tego wsparcia, warto spojrzeć na statystyki. W latach 2011-2015 z udziałem środków z programu „Maluch+" powstało ok. 15,1 tys. miejsc opieki, z czego 13,9 tys. w instytucjach publicznych oraz 1,2 tys. miejsc w instytucjach prywatnych zapewniających opiekę nad dziećmi pracowników uczelni i jej studentów. Dofinansowanie do funkcjonowania otrzymało 47,8 tys. miejsc opieki, a na program przeznaczono ok. 493 mln zł – wylicza minister Marlena Maląg.

W latach 2016-2019 z udziałem środków z programu „Maluch+" powstało ok. 56,1 tys., w tym ok. 19,6 tys. miejsc w instytucjach publicznych oraz ok. 36,5 tys. w prywatnych (od edycji 2017 dofinansowanie do tworzenia miejsc przysługuje też podmiotom innym niż samorządy). W tym czasie dofinansowanie do funkcjonowania otrzymało ok. 202,1 tys. miejsc opieki.

– Na program „Maluch+" w latach 2016-2019 przeznaczono ponad 1,2 mld zł. Od 2018 r. są to znacznie większe środki – w 2017 r. było to 151 mln zł, a rok później już 450 mln zł – zaznacza minister Marlena Maląg.

Młodzi rodzice czy pary rozważające decyzję o pierwszym lub kolejnym dziecku, często martwią się kwestią opieki nad maleństwem. Rozbudowa sieci żłobków czy klubów dziecięcych w ramach programu „Maluch+" pozwala rodzicom wrócić na rynek pracy i łatwiej godzić życie zawodowe z rodzinnym.

– Możliwość szybkiego powrotu do pracy jest dla wielu młodych rodziców niezwykle ważną kwestią. Niedostateczna liczba miejsc opieki nad maluchami to realny problem, dlatego tak ważne jest wspieranie tworzenia nowych żłobków, klubów dziecięcych, miejsc u dziennych opiekunów. Dzięki programowi „Maluch+" takich miejsc z roku na rok przybywa – mówi minister Marlena Maląg.

Źródło: MRPiPS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA