fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja i wychowanie

Za dobre oceny umorzą połowę kredytu studenckiego

123RF
Będzie łatwiej o umorzenie części długu zaciągniętego na studiach

Więcej studentów i doktorantów będzie mogło liczyć na umorzenie części kredytu na studia. Tak wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie szczegółowych zasad, trybu i kryteriów udzielania, spłacania oraz umarzania kredytów i pożyczek studenckich.

Obecnie osoba, która ukończy studia w gronie 5 proc. najlepszych studentów, może liczyć na umorzenie 20 proc. kredytu, który zaciągnęła na kształcenie. Resort nauki zamierza wprowadzić trzy nowe progi i darować długi dobrym studentom, nie tylko tym wybitnym. Projekt przewiduje bowiem, że osoby, które ukończą studia w gronie 1 proc. najlepszych absolwentów, będą mogły mieć umarzane 50 proc. pożyczki. Natomiast te, które zakończą naukę wśród 5 proc. najlepszych, będą mogły liczyć na 35 proc. upustu. Zakwalifikowani do grona 10 proc. najlepszych studentów dostaną 20 proc. rabatu.

Zmiana ma kosztować budżet państwa 2,2 mln zł rocznie. Resort szacuje, że dzięki zmianie liczba udzielanych kredytów wzrośnie o 5 proc. rocznie.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA