fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Chiny wzywają USA i Rosję do rozbrojenia atomowego

Wang Yi
PAP/EPA
Szef chińskiego MSZ, Wang Yi, wezwał w piątek USA i Rosję, aby kraje te zmniejszyły swój arsenał atomowy. Apel został sformułowany na kilka dni przed szczytem z udziałem Joe Bidena i Władimira Putina, który ma odbyć się w Genewie.

Wang zwracając się do ONZ-owskiej Konferencji Rozbrojeniowej stwierdził, że "jednostronne akty zastraszania ze strony USA" leżą u źródeł irańskiej kwestii atomowej (chodzi o program atomowy Iranu).

Szef dyplomacji Chin stwierdził też, że strony porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku, powinni "podwoić wysiłki dyplomatyczne, w celu przywrócenia porozumienia".

Prezydent Donald Trump jednostronnie wycofał USA z porozumienia nuklearnego z Iranem w 2018 roku.

W odpowiedzi na słowa szefa MSZ Chin ambasador USA przy Konferencji Rozbrojeniowej w Genewie, Robert Wood, wezwał Chiny do rozmów na temat redukcji ryzyka i stabilności strategicznej.

W ostatnim czasie USA i Rosja wycofały się z porozumienia o redukcji rakiet pośredniego zasięgu - traktatu INF. Administracja Trumpa nie podejmowała też działań w celu przedłużenia obowiązywania umowy o redukcji zbrojeń strategicznych (New START), ale ostatecznie umowę tę - o pięć lat - przedłużyła administracja Bidena.

Trump chciał wynegocjowania nowych porozumień ws. redukcji zbrojeń, których stroną byłyby też Chiny. Chiny odrzucają jednak taką możliwość wskazując, że ich arsenał broni atomowej jest znacznie mniejszy niż arsenały USA i Rosji.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA