fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Szef MSZ Chin apeluje o pojednanie Chin z USA

AFP
Szef MSZ Chin Wang Yi wezwał do "pojednania pomiędzy Chinami i USA".

- Tym co jest alarmujące w relacjach chińsko-amerykańskich jest to, że jedna z najważniejszych dwustronnych relacji na świecie mierzą się z najpoważniejszymi wyzwaniami od czasu ustanowienia relacji dyplomatycznych (nastąpiło to w 1979 r. - red.) - powiedział Wang przemawiając w Pekinie.

- Chińska polityka wobec USA się nie zmieniła, nadal chcemy rozwijać relacje z USA - zapewnił szef MSZ Chin.

Jego zdaniem pomiędzy Chinami a USA potrzeba "więcej dialogu", aby uniknąć "nieszczęśliwych wypadków". - Chiny są gotowe do wznowienia zawieszonych rozmów, jeśli tylko USA będą tego chciały - stwierdził.

- Tylko poprzez wymianę (informacji) możemy powstrzymać kłamstwa, tylko poprzez dialog możemy uniknąć błędnych sądów - mówił szef MSZ Chin.

Wang zasugerował, że think tanki z Chin i USA powinny opracować "trzy listy". Pierwsza powinna zawierać dwustronne i globalne kwestie, w których oba kraje mogą współpracować, druga - kwestie, w których są między nimi spory, które jednak można rozwiązać przez dialog. Trzecia lista powinna z kolei zawierać spory, które nie mogą zostać rozwiązane.

- Potem powinniśmy odpowiednio zarządzać tymi sprawami, aby zminimalizować szkody dla relacji pomiędzy oboma państwami - podsumował.

Wang stwierdził, że USA i Chiny powinny również współpracować w kwestii "kontroli nad pandemią" dodając, że Pekin jest gotów dzielić się swoimi doświadczeniami z COVID-19 z USA.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA