fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Rosja: Rzeczniczka MSZ krytykuje Polskę za obchody 1 września

Nikita Koczuk [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]
Rzeczniczka rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Maria Zacharowa oskarżyła Polskę o "zniekształcanie faktów historycznych" w czasie obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Zdaniem Zacharowej w czasie uroczystości w Warszawie, upamiętniających wybuch II wojny światowej, wielu polskich urzędników mówiło o „cierpieniach”, jakich Polska doznała ze strony Związku Radzieckiego. - Ile jeszcze takich wypowiedzi dotyczących naszego kraju, naszej historii, zostanie wypowiedzianych? - pytała rzeczniczka, cytowana przez agencję TASS.

- Na stronie internetowej projektu multimedialnego „Pamięć przed zapomnieniem”, o którym Polacy starają się zapomnieć, można zapoznać się z licznymi materiałami historycznymi na temat rezultatów II wojny światowej oraz unikatowymi dokumentami z Centralnego Funduszu Archiwalnego Ministerstwa Obrony Rosji - mówiładziennikarzom w piątek Zacharowa. - Mówimy o kraju (ZSRR), który zapewnił wsparcie Polsce, gdy rozpaczliwie go potrzebowała. Kiedy USA, Francja i Wielka Brytania wstrzymały dostawy reparacyjne do Niemiec Zachodnich, Warszawa nadal otrzymywała dostawy z Niemiec Wschodnich - NRD - stwierdziła.

Zacharowa przekonywała też, że „walka o prawdę historyczną odbywa się nie poprzez propagandę jednostronnych szacunków historycznych lub poprzez rekonstrukcję faktów historycznych z dzisiejszego punktu widzenia, ale poprzez pracę z oryginalnymi źródłami, dokumentami archiwalnymi”.

Na obchody wybuchu II wojny światowej w Warszawie nie był zapraszany prezydent Rosji Władimir Putin. Rosyjskie władze już na początku września krytykowały Polskę, zwracając uwagę, że - jak ujmuje to agencja TASS - „600 tys. żołnierzy radzieckich oddało życie, aby wyzwolić Polskę od nazistowskich najeźdźców”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej stwierdziło, że to Związek Radziecki uratował europejską demokrację przed zniszczeniem.

Dowiedz się więcej: MSZ Rosji: ZSRR uratował europejską demokrację przed zniszczeniem

Źródło: rp.pl/ TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA