fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Kwaśniewski: w relacjach z Amerykanami trzeba zachować ograniczone zaufanie

Fotorzepa/ Marian Zubrzycki
Ambasador USA Georgette Mosbacher pisząc list do premiera Morawieckiego zrobiła coś nieortodoksyjnego - uważa były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Dodaje, że w stosunkach z USA należy zachować "ograniczone zaufanie".

Kwaśniewski komentował list, ujawniony niedawno przez media, który ambasador USA w Polsce skierowała do premiera Morawieckiego, do wiadomości prezydenta Andrzeja Dudy i szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego.

Pisała w nim o działaniach polskiego rządu, który zamiast walczyć z ekstremistami, wspomaga ich działania. To reakcja na próbę oskarżenia operatora TVN, pracującego przy realizacji znanego i nagradzanego reportażu o organizowaniu urodzin Hitlera przez Dumę i Nowoczesność, o propagowanie nazizmu.

Prawo i Sprawiedliwość nie skomentowało oficjalnie tego listu, chość z ust polityków tej partii dały się słyszeć słowa o braku kompetencji ambasador, która nigdy wcześniej nie pełniła żadnej funkcji dyplomatycznej.

- Ambasador USA nie pracowała wcześniej ani jednego dnia w placówce dyplomatycznej i są tego widoczne efekty - mówił europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Z kolei były prezydent Aleksander Kwaśniewski w dzisiejszej rozmowie z PolsatNews stwierdził, że ambasador Mosbacher nie jest zawodowym dyplomatą, a jej list był czymś "nieortodoksyjnym". 

Kwaśniewski uważa, że ambasador do napisania listu została "zachęcona" przez polskie władze, które jej zdaniem prowadzą działania zagrażające wolności słowa.

Były prezydent podkreślił również, że w kontaktach ze Stanami Zjednoczonymi należy zachować życzliwość i przyjaźń, ale też ograniczone zaufanie.

- Amerykanie nie są do końca tak lojalni, jak chcemy, żeby byli - stwierdził.

Swoją opinię Kwaśniewski opiera na kwestii więzień CIA w Polsce. Jak mówił, żałuje, że zgodził się na ich utworzenie.

- Potrzebowali miejsca. My wskazywaliśmy Niemcy, gdzie mają swoje bazy, oni jednak upierali się, żeby to mogło być w Polsce. Uważali, że tu można zapewnić większą dyskrecję - mówił Kwaśniewski.

Źródło: Polsat News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA