fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Diagnostyka i terapie

Czy hipnoza naprawdę pomaga?

Adobe stock
Hipnoza, jako metoda terapii, uważana jest za skuteczną w przypadku leczeni bólu, lęków, niektórych zaburzeń seksualnych, a nawet chorób zapalnych. Czy to naprawdę działa?

Czy i jak zmiana stanu świadomości może poprawiać stan zdrowia? Prześledźmy to na kilku przypadkach.

Hipnoza na problemy ze snem

Mimo badań prowadzonych od lat, nie ma pewności, że hipnoza jest skuteczna w problemach z zasypianiem. W 2006 roku przeprowadzono we Francji badania porównawcze grupy 71 dzieci cierpiących na bezsenność. W 90 proc. przypadków udało się skrócić czas zasypiania, u 50 proc. udało się zwalczyć nocne przebudzanie, co dało naukowcom nadzieję na skuteczne wykorzystywanie tej metody terapii. Porównania z innymi metodami nie dały jednak pewności, że to właśnie hipnoza wywołuje upragniony skutek. Badania trwają.

Hipnoza na ból

Tak, zgodnie z aktualnymi badaniami, naukowcy z pełnym przekonaniem dowodzą, że hipnoza może być bardzo pomocna w walce z bólem. W roku 2004 przeprowadzono serię doświadczeń w gabinetach chirurgii stomatologicznej. Badanie przeprowadzone na grupie 91 pacjentów udowodniło, że pacjenci poddani hipnozie przyjmowali o 25 proc. mniej leków przeciwbólowych niż ci z grupy kontrolnej oraz oceniali ból pooperacyjny jako o 35 proc. mniejszy. Jest to efekt zmniejszenia aktywności przedniej części kory zakrętu obręczy, odpowiedzialnej za odczuwanie bólu.

Hipnoza na depresję

Tak, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi m. in. w Meksyku, niektóre objawy depresji udaje się, dzięki hipnozie istotnie osłabić. Sześć cotygodniowych sesji hipnozy prowadzonych dla grupy kilkunastu osób okazało się bardzo skuteczne i spowodowało przejście ze stanu umiarkowanego do łagodnego. Natomiast nie udało się wykazać, by hipnoza mogła być pomocna w zapobieganiu depresji poporodowej.

Hipnoza na zaburzenia seksualne

Hipnoza daje bardzo dobre rezultaty w przypadku zaburzeń erekcji, które nie mają przyczyny organicznej, w porównaniu do leczenia chemicznego (testosteron czy trazodon) czy alternatywnego (akupunktura). Badania nie potwierdzają jednak jej dobrej skuteczności w przypadku leczenia przedwczesnego wytrysku czy pochwicy.

Hipnoza na lęki

Tak, w przypadku lęków, wyniki badan są jednoznaczne. Hipnoza skutecznie zmniejsza lęki przed prostymi zabiegami chirurgicznymi (zabiegi stomatologiczne, biopsje) oraz związane z chorobami przewlekłymi. Nie ma jednak wystarczających dowodów, by była skuteczna w przypadku lęków chronicznych czy zaburzeń nerwicowych.

Hipnoza na choroby zapalne

Dowiedziono, że hipnoterapia jest skuteczna w przypadku przewlekłych zapalnych chorób jelit. Pojedyncza 50-minutowa sesja hipnozy zastosowana u grupy 17 pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego wystarczyła, by obniżyć poziom interleukiny 6 (jednej z cząsteczek sygnałowych świadczących o zapaleniu) średnio aż o 53 proc. Naukowcy twierdzą, że ten zdumiewający efekt może być skutkiem stymulacji nerwu błędnego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA