fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Rząd: jest porozumienie z pożyczkodawcami

Bloomberg
Po kilkudniowym maratonie negocjacyjnym Grecja zdołała porozumieć się z międzynarodowymi pożyczkodawcami w sprawie nowych oszczędności na ok. 3,6 mld euro, co odblokuje wypłatę środków z pakietu pomocy - ogłosił we wtorek minister finansów Euklid Cakalotos.
- Ukazał się biały dym - ogłosił szef resortu finansów w greckiej telewizji ERT.
Jak dodaje agencja dpa, na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia ze strony wierzycieli Grecji - Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego, Europejskiego Mechanizmu Stabilności(EMS) i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Ministerstwo Finansów w Atenach poinformowało, że chodzi o pakiet posunięć oszczędnościowych na sumę ok. 3,6 mld euro, w tym przede wszystkim obniżki emerytur (sięgające 18 proc.) od 1 stycznia 2019 roku, a także zmniejszenie kwoty wolnej od podatku z 8 636 do 5 681 euro.
Po wypracowaniu porozumienia eksperci mają przedstawić raport w tej sprawie strefie euro. Dopiero jego zatwierdzenie, a także obietnica udziału ze strony MFW, dadzą zielone światło do wypłaty kolejnych środków ramach wynoszącego 86 mld euro pakietu pomocowego.
Grecja będzie pilnie potrzebowała zastrzyku finansowego w lipcu, gdy w związku z zobowiązaniami kredytowymi będzie musiała zapłacić ponad 7 mld euro.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA