fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Wzrost gospodarczy Chin w 2017 r. szacowany jest na 6,7 proc.

123RF
Wzrost gospodarki Chin spadnie o ułamek punktu procentowego w 2017 r. - szacuje rządowy think tank.

Rządowy think tank przewiduje, że wzrost gospodarczy Chin zwolni do 6,5 proc. w tym roku z 6,7 proc. w 2016 r. Ponadto sugeruje, że jednorazowa dewaluacja może pomóc ustabilizować lokalną walutę.

Centrum Informacji Państwowej (SIC) utrzymuje, że wzrost ekonomiczny będzie nadal stymulowany przez nowe technologie, jednak nie powstrzyma trendu spowalniania gospodarki. Produkcja przemysłowa może osiągnąć 5,9 proc. wzrostu. W 2016 r. osiągnęła wzrost na poziomie 6,1 proc.

Zdaniem Centrum władze powinny zwiększyć rolę rynku w formowaniu kursu juana, zwiększając elastyczność waluty, a nawet przeprowadzić jednorazową dewaluację, co pozwoliłoby utrzymać kurs na stabilnym poziomie.

W minionym roku juan stracił 7 proc. w stosunku do dolara. Był to najwyższy spadek od 1994 r.

Ostatnia dewaluacja waluty Chin miała miejsce w sierpniu 2015 r. i wstrząsnęła światowymi rynkami.

Słabnący juan i odpływ kapitału niszczący chińskie rezerwy walutowe może sugerować możliwość drugiej dewaluacji, jednak rząd nie daje wielu znaków do takiego ruchu.

Odpływ kapitału był dużym zmartwieniem rządu w ostatnim roku, kiedy próbowano rozruszać chińską gospodarkę i utrzymać stabilność waluty bez wyczerpywania rezerw walutowych, które w listopadzie stopniały do 3 bln dol., najniżej od 6 lat.

SIC uważa, że Chiny powinny odpowiednio kontrolować odpływ kapitału, utrzymywać ścisła kontrolę na państwowymi przedsiębiorstwami inwestującymi w zagraniczne nieruchomości, antyki, drużyny sportowe i inne nietechnologiczne transakcje.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA