fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Polska gospodarka znów się skurczyła. Już po raz ostatni?

Warszawa
Fotorzepa, Robert Gardziński
Początek 2021 roku to spadek PKB o 1,2 proc., ale ekonomiści mają nadzieję, że to już ostatni spadek w tej pandemii.

W I kwartale tego roku gospodarka skurczyła się o 1,2 proc. w porównaniu z I kw. zeszłego roku – podał GUS w szybkim szacunku. Było to oczekiwane przez ekonomistów.

Rok temu w I kwartale PKB wzrósł o 2 proc. rok do roku, w IV kwartale 2020 r. – spadł o 2,7 proc.

GUS podał też, że w I kwartale 2021 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) wzrósł realnie o 0,9 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był niższy niż przed rokiem o 1,7 proc.

PKB spadł, tak jak się można było spodziewać, ze względu na trudną sytuację pandemiczną, utrzymujące się i nowe obostrzenia wielu branż i restrykcje ograniczające mobilność i wydatki Polaków. Z kolei narastające niepewność mogła wpłynąć na redukcję aktywności inwestycyjnej firm. Szczegółowe dane ze strukturą PKB poznamy 31 maja. Ale zdaniem PKO BO, można szacować, że dynamika konsumpcji prywatnej w I kw. 2021 r. wyniosła 0 proc. r/r, a inwestycje spadły o 6,4 proc. r/r.

- Przemysł radzi sobie właściwie od początku pandemii bardzo dobrze, korzystając m.in. z utrzymującego się zapotrzebowania zagranicy na polskie towary. To waśnie ten sektor ograniczył niewątpliwie głębszy niż 1,2 proc. spadek PKB w Polsce w pierwszym kwartale br. – komentuje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

- Nasuwa się pytanie: co dalej? Jest nadzieja, że więcej spadków w nadchodzących kwartałach już nie zobaczymy – uważa Kurtek.

Jej zdaniem II kw. przyniesie silne odbicie dynamiki PKB, do czego w dużej mierze przyczyni się bardzo niska zeszłoroczna baza odniesienia (spadek PKB o 8,3 proc. spadku r/r), ale także odmrażanie gospodarki w maju po III fali zachorowań. - Zobaczymy wzrost PKB rzędu 8-10 proc. r/r. W trzecim i czwartym kwartale br. tempo wzrostu PKB będzie niższe, w okolicach 4 proc., co daje podstawy do prognozowania rocznej dynamik PKB w 2021 r. również w okolicach 4 proc. Na realizację tego scenariusza wpływ mieć będzie jednak dalszy rozwój sytuacji epidemiologicznej – analizuje.

- W naszej ocenie I kwartał 2021 r. był ostatnim kwartałem, w którym roczna dynamika PKB była ujemna – uważa też zespół ekonomistów PKO BP. - Dane miesięczne za marzec potwierdziły już, że weszliśmy w okres, w którym dwucyfrowe wyniki gospodarki nie powinny być zaskoczeniem. Biorąc pod uwagę m.in. dane o wysokiej częstotliwości szacujemy, że po przeminięciu efektów bazy i efektów odłożonego/zamrożonego popytu, trend wzrostowy w gospodarce ustabilizuje się w okolicach 5%. W całym 2021 wzrost PKB wyniesie wg naszych szacunków 5,1 proc. – komentuje PKO BP.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA