fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Mocne odbicie w Chinach. PKB wzrósł o 6,5 procent

Hongkong
AFP
Gospodarka Chin powiększyła się w czwartym kwartale o 6,5 proc. r./r. Przez cały 2020 r. wzrosła o 2,3 proc. Był to dla niej najgorszy wynik od 1976 r., czyli od końca rządów Mao Zedonga, ale w zeszłym roku Chiny znalazły się w nielicznym gronie rosnących gospodarek.

Wzrost gospodarczy w Chinach wyraźnie przyspieszył, po tym jak w drugim kwartale wyniósł 3,2 proc., a w trzecim 4,9 proc. W czwartym był szybszy niż przed pandemią i najwyższy od końcówki 2018 r. PKB Chin sięgnął 100 bln juanów (15,4 mld USD).

- Dane o PKB pokazują, że gospodarka chińska niemal już przeszła normalizację. Dynamika wzrostu będzie kontynuowana, choć ogniska Covid-19 w kilku północnych prowincjach mogą wywołać tymczasowe zawirowania - twierdzi Yue Su, ekonomistka z Economist Intelligence Unit.

- Po wprowadzeniu nowych rządowych restrykcji w związku z nowymi ogniskami Covid-19, pogorszone nastroje oraz ograniczenia w podróżach mogą uderzyć we wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale. Jak na razie sądzimy jednak, że ryzyko gospodarcze jest stosunkowo niskie, gdyż Chiny mają doświadczenie w walce z pandemią - uważa Louis Kuijs, ekonomista z Oxford Economics.

Ożywienie gospodarcze w Chinach było jak dotąd dosyć nierówne. Produkcja przemysłowa wzrosła w 2020 r. o 2,8 proc., po tym jak w 2019 r. zwiększyła się o 5,7 proc. Sprzedaż detaliczna, po wzroście o 8 proc. w 2019 r., spadła o 3,9 proc. w 2019 r. Rozczarowała również w grudniu. Wzrosła o 4,6 proc. r./r., gdy prognozowano 5,5 proc. wzrostu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA