Prix Abel przyznawana przez Norweską Akademię Nauk i Literatury jest odpowiednikiem Nagrody Nobla w dziedzinie matematyki. Nosi imię wybitnego norweskiego matematyka Nielsa Henrika Abla (1802–1829). Jej wysokość wynosi 6 mln koron norweskich (ok. 750 tys. euro). W uzasadnieniu napisano, że laur przyznano „za oszałamiający dowód twierdzenia Fermata, otwierający nową erę w teorii liczb".

W XVII w. Pierre de Fermat zapisał na marginesie książki „Arithmetika" Diofantosa, że kwadrat liczby naturalnej da się rozłożyć na sumę kwadratów, ale „niemożliwe jest rozłożenie sześcianu na sumę dwóch sześcianów czy też potęgi czwartego stopnia na sumę dwóch potęg czwartego stopnia. Znalazłem zadziwiający dowód tego twierdzenia, jednak brak miejsca, by go tu zmieścić".

Dowód Wilesa liczył 100 stron A4.

Prof. Wiles jest laureatem ważnych nagród matematycznych z wyjątkiem Medalu Fieldsa, który dostają osoby poniżej 40. roku życia (Wiles w 1993 r. skończył 40 lat). Zamiast niego Międzynarodowa Unia Matematyczna przyznała mu jedyną w swoim rodzaju srebrną plakietkę.

—afp, pap, k.k.