Naukowcy, rządy i firmy farmaceutyczne wspólnie opracowują i wdrażają diagnostykę, terapię i szczepionki dla nowego wirusa SARS-CoV-2, w tempie, jakiego do tej pory nie notowano. Dzieję się tak, gdyż zagrożenie dla zdrowia publicznego i światowej gospodarki, jakie stwarza ten konkretny wirus, jest bezprecedensowe. Kiedy pandemia ustąpi, a świat wyjdzie z kryzysu, istnieć będzie wiele schorzeń i chorób, na które nie ma dostępnego skutecznego i wydajnego leczenia. Optymizmem napawa jednak fakt, że badania medyczne, na przykład w dziedzinie biotechnologii szybko się rozwijają i trudno przecenić korzyści gospodarcze i społeczne, jakie przynieść może postęp w tej dziedzinie. Ważne jest. by umiejętne wykorzystać potencjał naukowy i badawczy oraz stworzyć odpowiednie warunki rozwoju współpracy pomiędzy ośrodkami badawczymi a biznesem.

11. edycję Polsko-Szwajcarskiego Forum Dialogu dla Zdrowia zaplanowano jako platformę do dyskusji dla środowiska medycznego, naukowców, przedsiębiorców i ekspertów branżowych. Eksperci z Polski i Szwajcarii będą mieli szansę się od siebie uczyć, w jaki sposób stworzyć środowisko sprzyjające skutecznym pracom badawczo-rozwojowym i inwestycjom w sektorze farmaceutycznym i nauk przyrodniczych.


"Nie ma nowoczesnej opieki zdrowotnej bez diagnostyki, szczepionek i zabiegów. Kiedy naukowiec odkryje coś, co może pomóc pacjentom, co dzieje się dalej? Co jest potrzebne, aby przełożyć odkrycie naukowe na skuteczny produkt? W wielu krajach przepaść między naukowcami a przedsiębiorcami nadal pozostaje bardzo duża. Jako najbardziej innowacyjny kraj na świecie, Szwajcaria może podzielić się wieloma ciekawymi doświadczeniami i wiedzą, jak wspierać badania i rozwój w zakresie nowych metod leczenia i skutecznie niwelować tę lukę." - powiedział Pablo Padrutt, szef sekcji ekonomicznej, finansowej i naukowej Ambasady Szwajcarii w Polsce.