fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus. Dlaczego po niektórych szczepionkach pojawiają sie zakrzepy? Odpowiedź badaczy

Szczepionka AstraZeneca
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Niemieccy badacze, powołując się na wyniki badań laboratoryjnych twierdzą, że przyczyną występowania incydentów zakrzepowo-zatorowych u niewielkiej grupy osób zaszczepionych szczepionkami wektorowymi - AstraZeneca oraz Johnson&Johnson jest adenowirus wykorzystywany w nich jako nośnik informacji o białku tzw. kolca koronawirusa.

Z badania, które czeka jeszcze na recenzję naukową wynika, że adenowirusy (rodzaj wirusów wywołujących przeziębienie) wykorzystywane przez szczepionki do przenoszenia informacji o białku kolca koronawirusa, przekazują informację do jąder komórek organizmu osoby zaszczepionej, co wpływa na proces tworzenia przeciwciał, które mają chronić zaszczepionego przed COVID-19.

W efekcie przeciwciała, które pojawiają się po szczepieniu, mogą wywoływać zaburzenia zakrzepowo-zatorowe u niewielkiej grupy pacjentów - wskazują badania.

Badacze z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie oraz innych uczelni wyjaśniają też, że szczepionki wykorzystujące technologię mRNA - czyli szczepionki Pfizer/BioNTech oraz Moderna nie dostarczają materiału genetycznego białka kolca koronawirusa do jądra komórek osoby zaszczepionej - w związku z czym nie dochodzi do zagrożenia incydentem zakrzepowo-zatorowym tak jak przy szczepionkach wektorowych.

W opisie wyników badań czytamy, że - w związku z tym - szczepionki oparte na technologii mRNA należy traktować jako bezpieczne.

Badacze z USA i państw Europy szukają wyjaśnienia występowania rzadkich rodzajów zakrzepów połączonych z małopłytkowością, u niektórych osób, którym podano szczepionki AstraZeneca oraz Johnson&Johnson.

W niektórych krajach stosowanie tych szczepionek zostało ograniczone wśród młodszych osób.Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA