Dr Grzesiowski: Polska wśród najbardziej dotkniętych epidemią

- Jest kilka krajów, które mają sytuację trudniejszą, ale są to duże kraje takie, jak Stany Zjednoczone, Brazylia, Indie. Trudno z nimi porównywać Polskę - mówi o skuteczności walki z pandemią dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

Aktualizacja: 20.04.2021 19:45 Publikacja: 20.04.2021 19:14

Dr Grzesiowski: Polska wśród najbardziej dotkniętych epidemią

Foto: tv.rp.pl

We wtorek liczba nowych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła o 9246. Zmarło 601 osób, u których testy wykazały SARS-CoV-2. Łącznie od początku epidemii potwierdzono w Polsce 2 704 571 i 62 734 zgonów.

O ocenę sytuacji poproszono na antenie Telewizji Republika eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19 Pawła Grzesiowskiego.

- Jeżeli mielibyśmy mierzyć skuteczność walki z pandemią wynikami medycznymi, liczbą przypadków, śmiertelnością, liczbą zachorowań ciężkich, to jesteśmy wśród 10 krajów najsilniej dotkniętych pandemią - ocenił.

Dodał, że jest kilka państw, gdzie statystyki są jeszcze gorsze, jednak ze względu na powierzchnię i liczbę mieszkańców, ciężko je porównywać z Polską. W ocenie Grzesiowskiego Polska gorzej wypada od Włoch, Francji i Hiszpanii, gdzie szczególnie dotkliwa była pierwsza fala pandemii.

- Cyfry związane z liczbą nowych zakażeń są optymistyczne bo spadają, natomiast wiemy, że jeszcze co najmniej dwa, trzy, a może cztery tygodnie będziemy świadkami tego, co się wydarzyło - powiedział.

Dr Grzesiowski uważa, że każda osoba, która chorowała, powinna wykonać test na przeciwciała, by ocenić potrzebę szczepienia.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Diagnostyka i terapie
Naukowcy: Metformina odchudza, bo organizm myśli, że ćwiczy
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po”: co po wecie prezydenta może zrobić ministra Leszczyna?
zdrowie
Rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. Pokazujemy, gdzie odmawia się szczepień
Diagnostyka i terapie
Nefrolog radzi, jak żyć z torbielami i kamieniami nerek
Diagnostyka i terapie
Cukrzyca typu 2 – królowa chorób XXI wieku