fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

WHO przeciw "paszportom szczepionkowym" dla podróżnych

AFP
Komitet nadzwyczajny Światowej Organizacji Zdrowia zarekomendował w poniedziałek, by dowód szczepienia nie był wymagany jako warunek podróży międzynarodowych. Podtrzymano w ten sposób dotychczasowe stanowisko WHO.

Zdaniem niezależnych ekspertów brakuje dowodów na to, że szczepienia przeciw COVID-19 zmniejszają możliwość przenoszenia wirusa przez ludzi. Tłumaczono również, że na całym świecie utrzymuje się nierówność w kwestii dystrybucji szczepionek.

Panel ekspertów WHO uważa, że państwa powinny uznać, że wymaganie dowodu szczepienia przeciw koronawirusowi pogłębia nierówności i zakłóca swobodę przemieszczania się.

Na początku kwietnia WHO w podobnym tonie wypowiedziało się na temat możliwości wprowadzenia paszportów dla zaszczepionych. 

- W tym momencie nie jesteśmy pewni, czy szczepienie zapobiega transmisji wirusa - tłumaczyła rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia Margaret Harris.

W marcu Komisja Europejska przedstawiła projekt Cyfrowego Zielonego Certyfikatu, tzw. "paszport szczepionkowy". Rozwiązanie to ma ułatwić bezpieczne i swobodne poruszanie się wewnątrz UE.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA