fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Utrata węchu i smaku rzadsza u osób zakażonych brytyjskim wariantem koronawirusa

AFP
Osoby zakażone tzw. brytyjskim wariantem koronawirusa SARS-CoV-2 rzadziej skarżą się na utratę smaku i węchu - wynika z danych statystycznych z Wielkiej Brytanii, o czym informuje Sky News.

Z danych brytyjskiego urzędu statystycznego (ONS) wynika także, że osoby zakażone wariantem B.1.1.7 koronawirusa częściej zgłaszają objawy zakażenia.

Czytaj także: Wariant brytyjski koronawirusa. W Polsce potwierdzono drugi przypadek

Według ONS, utrata smaku i węchu była "znacznie mniej powszechna" u pacjentów zakażonych nowym wariantem wirusa niż u zakażonych pozostałymi wariantami.

Objawy takie jak kaszel, ból gardła, zmęczenie, bóle mięśni i gorączka były "bardziej powszechne" u osób zakażonych nowym wariantem.

Wielomiesięczne badania Office for National Statistics dotyczące koronawirusa nie wykazały różnicy w raportowanych symptomach zakażenia dotyczących duszności czy bólu głowy.

Osoby z nowym wariantem częściej zgłaszały objawy.

Koronawirus w Polsce - najnowsze informacje:
Pacjentów z COVID-19 najmniej od 91 dni
W Polsce zmarło ponad 36 tys. osób zakażonych koronawirusem

B.1.1.7, nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2 został po raz pierwszy wykryty w hrabstwie Kent we wrześniu 2020 r. Od tego czasu stał się dominującą wersją wirusa w Anglii i Irlandii Północnej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informowała, że wariant potwierdzono w ponad 60 państwach.

W ubiegłym tygodniu na zlecenie ministra zdrowia w Polsce rozpoczęto uruchamianie monitoringu zmienności wirusa SARS-CoV-2.

Jak informował Adam Niedzielski, do tej pory w Polsce wykryto dwa przypadki brytyjskiego wariantu koronawirusa.

Źródło: rp.pl / Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA