fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

W Brazylii potwierdzono przypadki koinfekcji dwoma różnymi wariantami koronawirusa

AFP PHOTO /NATIONAL INSTITUTE OF ALLERGY AND INFECTIOUS DISEASES/HANDOUT
Badacze z południowej Brazylii poinformowali o potwierdzeniu przypadków jednoczesnego zakażenia dwoma różnymi szczepami koronawirusa.

Naukowcy, którzy opublikowali swoje odkrycie w środę na medycznej witrynie medRxiv, stwierdzili, że ich badanie jest pierwszym na świecie, które potwierdza współzakażenie dwoma szczepami koronawirusa. Badanie nie zostało jeszcze opublikowane w żadnym czasopiśmie naukowym i nie było recenzowane.

U dwóch pacjentów (obaj w wieku powyżej 30 lat) potwierdzono zakażenie pod koniec listopada wariantem P.2 koronawirusa, znanym również jako szczep B.1.1.28. Jednocześnie uzyskali dodatni wynik testu na drugi wariant wirusa (B.1.1.248 lub B.1.91).

Objawy u osób pacjentów były łagodne. Jedna osoba uskarżała się tylko na suchy kaszel, w drugim wśród objawów znalazły się także bóle głowy i gardła. Obaj nie wymagali hospitalizacji.

Zdaniem naukowców współistnienie dwóch szczepów w tym samym organizmie może przyspieszyć mutacje nowych wariantów koronawirusa. - Te koinfekcje mogą generować nowe warianty szybciej, niż do tej pory - powiedział Fernando Spilki, główny autor badania, wirusolog z Universidade Feevale w stanie Rio Grande do Sul. - To byłaby kolejna ewolucyjna ścieżka wirusa - dodał.

Nowe warianty koronawirusa SARS-CoV-2 budzą obawy o możliwość szybszej jego transmisji, a w końcu także powstania szczepu odpornego na działanie dostępnych szczepionek.

- Przypadki współzakażenia wskazują na znaczną liczbę wariantów, krążących w Brazylii, ponieważ koinfekcja może wystąpić tylko wtedy, gdy różne wirusy są przenoszone w dużych ilościach - powiedział Fernando Spilki.

Źródło: rp.pl/ Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA