fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Turcja ugięła się ws. danych o koronawirusie. Liczba zakażonych wystrzeliła

AFP
Czwarty dzień z rzędu w Turcji zanotowano rekordową liczbę zgonów, spowodowanych Covid-19. Po zmianie dotyczącej sposobu raportowania danych 3,5-krotnie w porównaniu z poprzednim dniem wzrosła liczba nowych zakażeń.

Tureckie Ministerstwo Zdrowia zaczęło publikować w codziennym raporcie dane dotyczące wszystkich dodatnich wyników testów. Do tej pory podawało tylko liczbę przypadków objawowych, co przez wiele miesięcy krytykował świat nauki, w tym Światowa Organizacja Zdrowia. Turecka opozycja uważała natomiast, że zastosowana metoda pomiaru ukrywa prawdziwą skalę epidemii w kraju.

W ten sposób w czwartek potwierdzono 28 351 nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, w tym 6814 przypadków objawowych. Zmarło kolejnych 168 osób z Covid-19, co całkowitą liczbę zgonów do 12 840.

Minister zdrowia Fahrettin Koca ostrzegł, że kraj może być zmuszony do podjęcia „radykalnych kroków”, ponieważ liczba zgonów, spowodowanych Covid-19 czwarty dzień z rzędu była rekordowa. Od razu spotkał się z kontrą Caghana Kizila, specjalisty w dziedzinie neurologii i genetyki z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Drezdeńskiego, który napisał na Twitterze: „Od miesięcy przypominaliśmy ci o twojej odpowiedzialności. Nie wziąłeś tego pod uwagę. Sam stworzyłeś tę sytuację. (...) Najważniejsze było budowanie zaufania. Zawiodłeś, panie Koca”.

Działania rządu, które nie powstrzymały epidemii, skrytykował też burmistrz Stambułu Ekrem Imamoglu. Odnosząc się do rozbieżności w codziennych statystykach Ministerstwa Zdrowia, dotyczących COVID-19, stwierdził niedawno, że „w samym w Stambule dzienna liczba zgonów jest o 50-60 wyższa niż ogłoszone dane krajowe”.

Oficjalnie ogłaszane wskaźniki śmiertelności są również kontrowersyjne, ponieważ Ministerstwo poinformowało w środę o 168 zgonach, związanych z Covid-19, podczas gdy jednostka administracji zajmująca się cmentarzami w Stambule odnotowała tego samego dnia 203 zgony z powodu „chorób zakaźnych”.

Obłożenie oddziałów intensywnej terapii w szpitalach w trzech największych miastach Turcji przekracza 70 proc. Tureckie Stowarzyszenie Lekarskie, największa w kraju organizacja lekarska, twierdzi, że średnia dzienna liczba przypadków, które nie wymagają hospitalizacji, wynosi ponad 47 tys.

Źródło: rp.pl/ Anadolu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA