fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus: Przedstawicielka WHO z apelem ws. testów szczepionek na COVID-19

Doroczne spotkanie WHO
AFP
Testy kliniczne eksperymentalnych szczepionek na COVID-19 nie powinny być przerywane, tylko dlatego, że jedna czy druga szczepionka okaże się skuteczna - zaapelowała przedstawicielka WHO, dr Soumya Swaminathan, w czasie sesji pytań i odpowiedzi z udziałem przedstawicieli mediów.

- Jest ważne, aby testy były kontynuowane, ponieważ nie powinniśmy myśleć "och, mamy jedną lub dwie, teraz możemy wszystkie (testy) przerwać - podkreślała dr Swaminathan.

- Nie. Potrzebujemy więcej szczepionek. Potrzebujemy iść dalej - dodała.

Dr Swaminathan tłumaczyła, że może się okazać, iż różne szczepionki sprawdzają się lepiej w różnych populacjach.

Niektóre mogą skuteczniej chronić seniorów, inne mogą okazać się lepsze dla kobiet w ciąży, jeszcze inne mogą zapewniać dłuższą ochronę - wyliczała.

- Nie będziemy tego wiedzieć jeżeli nie będziemy robić testów, obserwować ludzi i zbierać danych - mówiła przedstawicielka WHO.

Dr Swaminathan wyraziła też uznanie dla ochotników, którzy biorą udział w testach szczepionek na COVID-19. - To bardzo altruistyczne z ich strony - mówiła.

Przedstawicielka WHO podkreślała też, że środki chroniące przed zakażeniem - noszenie masek i utrzymywanie dystansu społecznego - muszą być jeszcze długo stosowane.

- Sądzę, że należy zachowywać realizm w naszych oczekiwaniach. Licząc na więcej dobrych informacji o szczepionkach, musimy pamiętać, że potrzeba czasu, aby uruchomić produkcję na taką skalę, by trafiły do wszystkich państw, a potem zaszczepić wystarczająco wiele osób, by życie wróciło do normy z czasów przed COVID - mówiła.

9 listopada koncern Pfizer ogłosił, że szczepionka, którą opracowuje wraz z koncernem BioNTech, w trzeciej fazie testów klinicznych wykazuje 90-procentową skuteczność.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA