fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Podlaskie: Zajęte wszystkie respiratory dla pacjentów z COVID-19

respirator w jednym z polskich szpitali
Fotorzepa, Bartosz Jankowski
W województwie podlaskim wszystkie respiratory dla pacjentów z COVID-19 są zajęte - wynika z informacji Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.

W codziennym porannym komunikacie Ministerstwo Zdrowia informowało w niedzielę, że spośród 1 852 respiratorów dla pacjentów z COVID-19 w całej Polsce zajętych jest 1 371 - czyli 26 proc. to sprzęt dostępny.

Inaczej sytuacja wygląda w województwie podlaskim. Wieczorem na stronach Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku poinformowano, że spośród 55 respiratorów dla pacjentów z COVID-19 wszystkie są zajęte; w sobotę wolne były cztery.

Czytaj także:
Koronawirus w Polsce: W październiku trzy razy więcej przypadków niż do września

Liczba zakażeń w Europie podwoiła się w nieco ponad miesiąc

W regionie wolnych jest 290 z 951 łóżek (30,5 proc.) dla osób hospitalizowanych po zakażeniu koronawirusem.

W niedzielę Podlaski Urząd Wojewódzki informował, że w ciągu doby w regionie testy wykazały zakażenie SARS-CoV-2 u kolejnych 644 mieszkańców, spośród których 64 osoby są hospitalizowane.

W ciągu ostatniego tygodnia w woj. podlaskim stwierdzono 3 394 przypadki koronawirusa i 31 zgonów osób zakażonych.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA