fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Prezes NRL: Miejsc dla chorych na COVID już brakuje

Fotorzepa, Robert Gardziński
- Niestety już w niektórych szpitalach brakuje miejsc dla chorych na COVID-19 - mówił w TVN24 prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Andrzej Matyja.

- Rozsiew wirusa w naszym kraju nie jest już ogniskowy, w tej chwili mamy wirusa wszędzie, rozłożenie jest równomierne po wszystkich województwach - mówił w TVN24 prezes NRL.

- Niektóre szpitale nie mają już łóżek (dla chorych na COVID-19 - red.), stąd jest konieczność otwierania nowych oddziałów - dodał Matyja. Jego zdaniem "niektóre rzeczy trzeba wyprzedzać, by w każdym szpitalu był oddział mogący przyjmować takich chorych".

Matyja mówił też o jeszcze jednym problemie. - Łóżko można dostawić, kupić, problem jest z kadrą medyczną, której brakuje w naszym kraju - podkreślił. Dodał, że 30 proc. polskiej kadry lekarskiej to "seniorzy, osoby w wieku emerytalnym".

Na pytanie o to, czy w Polsce nie przeprowadza się zbyt małej liczby testów, Matyja odparł, że "od marca mówi o tym, by testować, testować, testować.

- Zaproponowałem kolejne rozwiązanie ministrowi (zdrowia - red.) by jak najszybciej na testy mogli kierować nie tylko lekarze rodzinni, ale wszyscy. Mamy 100 tys. praktyk lekarskich w Polsce - nic nie stoi na przeszkodzie, by każdy lekarz w naszym kraju mógł kierować do przeprowadzania testów - przekonywał Matyja.

Jego zdaniem "wówczas szybciej będziemy mogli zidentyfikować bezobjawowych pacjentów, lub skąpoobjawowych".

Pytany o wzrost liczby wykrywanych w Polsce zakażeń (od piątku wykrywanych jest codziennie ponad 1300 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2), Matyja zwrócił uwagę, że do czasu zmiany wytycznych resortu zdrowia we wrześniu "ok. 50 proc. testów przeprowadzaliśmy u chorych już zdiagnozowanych". - Aby chorzy na COVID-19 mogli wrócić do normalnego funkcjonowania musieliśmy przeprowadzić dwa testy negatywne - dodał. Obecnie do uznania kogoś za ozdrowieńca testy nie są już konieczne.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA