fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Masowe testy w Hongkongu: Wykryto tylko sześć zakażeń

AFP
W Hongkongu, gdzie mieszkańcy mogą poddawać się dobrowolnym, darmowym testom na obecność koronawirusa, po przebadaniu pierwszych 128 tysięcy próbek wykryto tylko sześć zakażeń wirusem SARS-CoV-2 - w tym cztery u osób, u których wykryto zakażenie już wcześniej, ale po przejściu COVID19 uznano ich za ozdrowieńców. Takie osoby mogą mieć jeszcze ślady wirusa w organizmie - informuje AP.

Do czwartku 850 tys. mieszkańców zamieszkiwanego przez 7,5 mln osób Hongkongu zarejestrowało się w mającym trwać tydzień programie dobrowolnych, darmowych testów na obecność koronawirusa. Władze chcą w ten sposób znaleźć jak najwięcej zakażeń bezobjawowych czyli tzw. cichych roznosicieli koronawirusa.

Mała liczba wykrytych zakażeń ściągnęła na władze Hongkongu krytykę za to, że kosztowny program jest mało efektywny - wiele osób nie chce się poddawać badaniu w obawie, że władze wykorzystają je do pobrania ich materiału genetycznego do bazy DNA mieszkańców miasta, która zostanie przekazana Pekinowi.

Na początku lipca Hongkong mierzył się z trzecią, najpoważniejszą falą epidemii koronawirusa.

W jej szczytowym momencie w mieście wykrywano ponad 100 zakażeń wirusem dziennie, podczas gdy w czerwcu w praktyce nie wykrywano w Hongkongu żadnych zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

W związku z nawrotem epidemii w mieście przywrócono część obostrzeń - m.in. ograniczono godziny pracy restauracji i zamknięto bary oraz kluby z karaoke.

W Hongkongu - poza sześcioma zakażeniami wykrytymi w czasie powszechnych testów - wykryto jeszcze osiem innych zakażeń wirusem.

Od początku epidemii w Hongkongu wykryto 4839 zakażeń koronawirusem i 93 zgony z powodu COVID-19.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA