fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Obiecujący wynik brytyjskiej szczepionki przeciw koronawirusowi. Wzmacnia układ odpornościowy

AFP
Opracowana przez naukowców z Oksfordu szczepionka doprowadziła do powstania przeciwciał i białych krwinek, które mogą zwalczać koronawirusa. Badacze mówią o obiecujących wynikach, które muszą teraz zostać potwierdzone na większej grupie.

Przeprowadzone na 1077 osobach testy wykazały, że szczepionka może być skuteczną metodą w walce z pandemią.

Wyniki są bardzo obiecujące, ale jest jeszcze za wcześnie, aby mieć pewność, czy to wystarczy, aby zapewnić ochronę. Prowadzone są badania na większej grupie osób.

Władze Wielkiej Brytanii zamówiły już 100 mln dawek szczepionki.

Szczepionka - zwana ChAdOx1 nCoV-19 - jest opracowywana w niespotykanym dotąd tempie.

Jest ona sporządzona z genetycznie zmodyfikowanego wirusa, który powoduje przeziębienie u szympansów. Została ona zmodyfikowana tak, aby nie powodowała infekcji u ludzi. Przypomina bardziej koronawirusa, a system immunologiczny może nauczyć się go zwalczać.

Naukowcy poinformowali, że szczepionka jest bezpieczna, ale mogą wystąpić efekty uboczne. 70 proc. osób, które otrzymały szczepionkę, zgłosiło gorączkę lub ból głowy. Zdaniem badaczy symptomy te można zwalczyć paracetamolem. 

- Jest jeszcze wiele do zrobienia, zanim będziemy mogli potwierdzić, czy nasza szczepionka pomoże opanować pandemię COVID-19, ale te wczesne wyniki są obiecujące - powiedziała prof. Sarah Gilbert z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii 

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA