fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Prof. Simon: Szczepienie na koronawirusa wszystkich dorosłych może mieć ograniczony sens

Prof. Krzysztof Simon
fot. mat. pras.
W Polsce szczepionkę na koronawirusa powinno otrzymać około 10 milionów osób - uważa prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

- To są osoby starsze oraz z chorobami towarzyszącymi. Dla nich Covid-19 może zakończyć się fatalnie. Dlatego muszą otrzymać szczepionkę jako pierwsi. Dopiero później można rozważać wakcynację reszty społeczeństwa - ocenił prof. Simon, cytowany przez portal abczdrowie.pl.

Lekarz zaznaczył, że szczepienie przeciwko Covid-19 wszystkich dorosłych może mieć ograniczony sens, ponieważ większość osób przechodzi zakażenie koronawirusem bezobjawowo.

Portal abczdrowie.pl zapytał też Główny Inspektorat Sanitarny, czy urząd przygotowuje się w jakiś sposób do ewentualnego wprowadzenia szczepionki na koronawirusa. - GIS nie musi specjalnie się przygotowywać - ocenił rzecznik instytucji Jan Bondar. - Dopiero w momencie, kiedy pojawi się szczepionka, będzie można tworzyć schematy szczepień i wyznaczać grupy ryzyka. Do tej pory rozmowy o szczepionce są dzieleniem skóry na niedźwiedziu - podkreślił.

Rzecznik Inspektoratu zapewnił, że „w momencie, kiedy Ministerstwo Zdrowia zadecyduje o kupnie preparatu, GIS będzie gotów do jego dystrybucji”.

Źródło: abczdrowie.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA