fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Badacze: Wirus mógł być w Chinach już w sierpniu 2019 r.

AFP
Koronawirus mógł rozprzestrzeniać się w Chinach już w sierpniu 2019 roku - wynika z ustaleń badaczy z Harvard Medical School, bazujących na zdjęciach satelitarnych dotyczących ruchu na parkingach przed szpitalami w Chinach oraz danych dotyczących wyszukiwania w internetowych wyszukiwarkach symptomów COVID-19 takich jak "kaszel".

Na potrzeby badań wykorzystano wykonane w wysokiej rozdzielczości zdjęcia satelitarne parkingów przed szpitalami w Wuhan, gdzie koronawirusa SARS-CoV-2 zidentyfikowano w na przełomie grudnia i stycznia 2019 roku.

Badacze przyjrzeli się też wyszukiwaniem haseł takich jak "kaszel" i "biegunka" w internetowych wyszukiwarkach.

"Zwiększony ruch na parkingach szpitalnych i szukanie symptomów przez mieszkańców Wuhan poprzedziły rozpoczęcie się pandemii SARS-CoV-2 w grudniu 2019 roku" - ustalili autorzy badania.

"Chociaż nie możemy potwierdzić, że (...) było to bezpośrednio związane z nowym wirusem, nasze ustalenia potwierdzają ustalenia autorów innych prac, którzy wskazują, że wirus pojawił się przed zidentyfikowaniem go na targu z owocami morza w Wuhan" - piszą.

Według badaczy z Harvardu ich ustalenia potwierdzają, że wirus "pojawił się naturalnie w południowych Chinach" i krążył już w społeczeństwie w czasie, gdy w Wuhan pojawiło się jego ognisko.



Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA