fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Badanie: Nosy dzieci mniej narażone na zakażenie wirusem?

AFP
W nosach dzieci znajduje znajduje się mniej receptorów przez które koronawirus SARS-CoV-2 dostaje się do organizmu niż u osób dorosłych - co może być powodem dla którego dzieci rzadziej zakażają się koronawirusem - wynika z badań, których wyniki opublikowano w "Journal of the American Medical Association".

Receptor ACE2 jest rodzajem "wrót wejściowych" dla koronawirusa, który za jego pośrednictwem dostaje się do organizmu człowieka.

X

Badacze z nowojorskiej Icahn School of Medicine at Mount Sinai pobrali próbki od 300 osób mających od 4 do 60 lat i odkryli, że u dorosłych receptor ACE2 występuje w nosie częściej niż u dzieci poniżej 10 roku życia.

"Mniejsza ekspresja ACE2 u dzieci w porównaniu do dorosłych może wyjaśniać dlaczego COVID-19 rzadziej występuje u dzieci" - czytamy w "Journal of the American Medical Association".

Badacze skupili się jedynie na komórkach znajdujących się wewnątrz nosa, które zostały opisane jako "pierwszy punkt kontaktu (koronawirusa) z ludzkim ciałem".

Dotychczasowy przebieg epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 wykazuje, że u dzieci przebieg infekcji koronawirusem najczęściej jest lekki lub bezobjawowy. Zakażenie może jednak wywołać ostrą reakcję autoimmunologiczną przypominającą chorobę Kawasakiego - określaną jako wielonarządowy stan zapalny. Takie przypadki stwierdzono w USA, Wielkiej Brytanii i Włoszech - ale zdarzają się one stosunkowo rzadko.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA