fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Chiny

Chiński samolot? Tajwan przestaje podrywać myśliwce

F-16
Al Jazeera English, CC BY-SA 2.0 , via Wikimedia Commons
Siły powietrzne Tajwanu przestają podrywać myśliwce za każdym razem, gdy chiński samolot wojskowy znajdzie się w strefie identyfikacji obrony powietrznej wyspy - samoloty takie są jednak śledzone przez wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych - informują władze Tajwanu.

Siły powietrzne Tajwanu w ostatnich miesiącach regularnie podrywały myśliwce w związku z większą aktywnością chińskiego lotnictwa wojskowego w strefie identyfikacji obrony przeciwlotniczej Tajwanu.

W piątek dwadzieścia chińskich samolotów wojskowych znalazło się w tej strefie - co było największym jak dotąd tego typu wtargnięciem do niej chińskiego lotnictwa wojskowego.

Regularne pojawianie się chińskich samolotów w strefie identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu wywiera dużą presję na tajwańskie siły powietrzne, które są znacznie mniej liczne niż siły powietrzne Chin.

Przedstawiciele władz Tajwanu mówią o prowadzonej przez Chiny "wojnie na wyczerpanie".

Występując na forum parlamentu Tajwanu wiceszef resortu obrony wyspy, Chang Che-ping poinformował, że pierwotnie przy każdym wtargnięciu do strefy identyfikacji powietrznej Tajwanu chińskiego samolotu wojskowego podrywano myśliwce.

- Obecnie jednak w większości przypadków wykorzystujemy naziemne baterie rakietowe do śledzenia ich (chińskich samolotów - red.) - stwierdził mówiąc o prowadzonej przez Pekin "wojnie na wyczerpanie".

Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka. Pekin nigdy nie wyrzekł się użycia siły w celu przywrócenia suwerenności nad wyspą.Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA