fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki. Więcej preferencji w VAT raczej już nie potrzeba

Adobe Stock
Resort finansów analizuje możliwości, jakie daje nam Unia w zakresie obniżonych stawek VAT. Zdaniem ekonomistów należałoby się jednak skupić na uproszczeniu systemu, a nie na nowych ulgach.

Komisja Europejska ogłosiła, że państwa członkowskie będą mogły prawie swobodnie ustalać obniżone stawki VAT. To diametralna zmiana w stosunku do obecnej polityki, w ramach której preferencje można stosować tylko w odniesieniu do 18 ustalonych przez Brukselę kategorii produktów i usług.

W ramach reformy proponowane są tylko niewielkie ograniczenia – obniżonych stawek nie będzie można stosować na produkty z tzw. listy negatywnej (to m.in. alkohol, paliwa, smartfony, sprzęt RTV i AGD), zaś tzw. minimalna ważona stawka nie może być niższa niż 12 proc.

Czy Polska skorzysta z tych możliwości? Resort finansów, który poprosiliśmy o komentarz, odpowiada lakonicznie. – Przedstawiona 18 stycznia br. przez Komisję Europejską propozycja legislacyjna zmiany dyrektywy VAT w odniesieniu do stawek tego podatku jest obecnie przedmiotem analizy Ministerstwa Finansów – pisze resort. – Polski rząd w dotychczasowych pracach KE nad modernizacją polityki w zakresie stawek VAT k...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA