fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Nowe podatki: Estoński CIT nie dla każdego

AdobeStock
Od 2021 roku Polska wprowadza estoński CIT, czyli opodatkowanie promujące inwestycje i minimalizujące formalności przy rozliczeniu podatków. W rzeczywistości oznacza to, że firmy o obrotach do 50 mln zł nie będą musiały płacić podatku dochodowego, tak długo, jak długo nie będą wypłacać zysków.

Nie będzie to mogło oczywiście być praktykowane bez końca – ustawa dopuszcza okres czteroletni z możliwością przedłużenia o kolejne cztery lata. Co ważne, spółki, które wybiorą estoński wariant opodatkowania, nie będą musiały odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy ani sporządzać rozliczeń rocznych. Fiskus zażąda opłaty dopiero w momencie wypłaty zysku np. w formie dywidendy.

Estoński CIT wiąże się z odejściem od dotychczasowej metody wyliczania dochodu jako różnicy między przychodami i kosztami na rzecz nałożenia podatku uzależnionego od wypłaty zysku. Ustawodawca przewidział dwie stawki ryczałtu: 15 proc. podstawy opodatkowania w przypadku małego podatnika oraz 25 proc. podstawy opodatkowania dla pozostałych podmiotów.

Stawki te jednak można obniżyć o 5 pkt proc. w przypadku, gdy podatnik zwiększy inwestycje co najmniej 50 proc. w okresie dwuletnim lub 110 proc. w okresie czteroletnim.

Możliwość skorzystania z estońskiego podatku nie została uzależniona od przynależności do określonej branży. Skorzystać z niego będą mogły wszystkie spółki kapitałowe - sp. z o.o. i akcyjne, których przychody nie przekraczają 50 mln zł rocznie oraz, w których udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne. Projekt ustawy zakłada ponadto konieczność spełnienia, przez spółki chcące skorzystać z nowego rozwiązania, dodatkowych kryteriów.

Źródło: Business Insider Polska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA