fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Spacer nad dachami Paryża

Grand Arc de la Fraternite w paryskiej dzielnicy La Défense
materiały
Po trwającej dwa i pół roku renowacji otwarto dla zwiedzających dach Wielkiego Łuku Braterstwa w Paryżu.

Grand Arc de la Fraternite w paryskiej dzielnicy La Défense został zamknięty prawie osiem lat temu. Przebudowę i modernizację zrealizowały firmy z Grupy Eiffage: Eiffage Construction i Eiffage Énergie, wspierane przez pracownię architektoniczną Valode & Pistre.

Wielki Łuk Braterstwa - Grande Arche la Défense - powstał na zlecenie prezydenta Francji François Mitterranda. Międzynarodowy konkurs na projekt wygrał w 1982 r. duński architekt Johann Otto von Spreckelsen. Gmach uroczyście odsłonięto 14 lipca 1989 r., w 200. rocznicę Rewolucji Francuskiej, gdy w Paryżu odbywał się szczyt G7. Dla szerokiej publiczności otwarto go 26 sierpnia 1989 r., w dwustulecie ogłoszenia Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela.

- Projekt przebudowy i modernizacji Wielkiego Łuku został przeprowadzony w formule PPP (Partnerstwa Publiczno-Prywatnego). We wrześniu 2014 r., przed rozpoczęciem prac renowacyjnych, Eiffage podpisał umowę, zgodnie z którą na 20 lat został zarządcą gmachu - opowiada Barbara Czerniawska z Eiffage. - W ramach umowy Eiffage zobowiązał się m.in. do konserwacji budynku i zapewnienia bieżącego utrzymania dachu aż do końca okresu najmu, czyli do 2034 roku. Prace, oprócz renowacji dachu Grande Arche, objęły również przebudowę i modernizację wnętrz, remont elewacji oraz montaż panoramicznych wind.

- Kompletnej wymiany wymagała elewacja. Piękny marmur z Carrary okazał się mało odporny na kwaśne deszcze. Został wymieniony na okładzinę ze znacznie trwalszego granitu - mówi Barbara Czerniawska. - Po remoncie, w marcu tego roku, biura położone w południowym skrzydle Wielkiego Łuku zostały udostępnione Ministerstwu Środowiska, Energii i Morza (obecnie: Ekologicznej i Inkluzywnej Transformacji). Obecnie na dach Wielkiego Łuku można się dostać, korzystając z panoramicznych wind.

- Na szczycie czeka promenadowy most o długości 110 metrów i szerokości 10 metrów, z którego rozciąga się niezwykły widok na Paryż i jego okolicę. Na tarasie znajduje się również restauracja, która może gościć do 50 osób - opowiada przedstawicielka Eiffage. - Grande Arche de la Fraternité jest niemal doskonałym, pustym w środku sześcianem foremnym o szerokości 106,9 m, wysokości 110,9 m, oraz głębokości 112 m. Waży 30 tys. ton i wspiera się na dwunastu filarach, wbitych w ziemię na głębokość 30 metrów. Do 4 kwietnia 2010 r., kiedy to z powodu awarii jednej z przeszklonych wind zamknięto go dla publiczności, był jedną z najchętniej odwiedzanych budowli w Paryżu. Do jego budowy użyto m.in. 2,5 ha szkła antyrefleksyjnego oraz 3,5 ha marmuru z Carrary - tego, którego do swych dzieł używał kiedyś Michał Anioł.

Konstrukcja jest gigantyczna. Pod Wielkim Łukiem mogłaby się zmieścić katedra Notre-Dame wraz z iglicą. - Pod budowlą znajduje się nylonowy dach rozpięty na wielu linach, nazywany Obłokiem, który rozpościera się na wysokości od 10 do 30 metrów - mówi Barbara Czerniawska.

Firmy Eiffage Construction i Eiffage Énergie należą do Grupy Eiffage jednej z największych grup budowlanych w Europie. Grupa Eiffage zatrudnia ok. 64 tysięcy pracowników i osiąga roczne obroty na poziomie ok. 14 mld euro. Przedstawicielem Grupy Eiffage w Polsce jest Eiffage Polska Budownictwo.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA