fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Zielona energia od państwa

materiały prasowe
75 proc. instalacji fotowoltaicznych w Polsce powstaje z państwowym wsparciem – wynika z raportu Oferteo.pl.

- Inwestycja w panele fotowoltaiczne to kusząca perspektywa. Polacy widzą w niej nie tylko długoterminowe oszczędności, ale także szansę na przysłużenie się środowisku. Osoby, które nadal się wahają, najczęściej obawiają się wysokich kosztów, na które składają się zakup i montaż paneli przez specjalistów – komentują autorzy raportu Oferteo.pl. - Mimo to fotowoltaika kojarzy się Polakom głównie z oszczędnością. To właśnie chęć zmniejszenia rachunków przekonuje najczęściej do inwestowania w panele.

Z badania przeprowadzonego przez Oferteo.pl wynika, że w 2019 roku to oszczędność była w 84 proc. przypadków powodem, dla którego Polacy montowali panele fotowoltaiczne. - Przeciętna instalacja fotowoltaiczna w naszym kraju ma moc 5,6 kWp, a koszt jej wykonania to ok. 26 tys. zł. Dla większości gospodarstw domowych jest to znaczny jednorazowy wydatek. Warto jednak poznać wszystkie możliwości dofinansowania inwestycji w odnawialne źródła energii, na jakie mogą liczyć inwestorzy – podpowiadają eksperci, wskazując na program Mój Prąd czy możliwość odliczenia od podatku. - Taka inwestycja powinna się zwrócić w mniej więcej dziesięć lat, w zależności od zapotrzebowania na energię elektryczną gospodarstwa domowego. Co więcej, po tym czasie będzie w dalszym ciągu produkować prąd przy niemal zerowych kosztach ze strony użytkownika – tłumaczą autorzy raportu. – Polacy są świadomi, jak duży potencjał ma dziś fotowoltaika i coraz bardziej się do niej przekonują.

Jednocześnie rosnące zainteresowanie skłania rząd do uruchamiania nowych atrakcyjnych ulg i dopłat na montaż paneli – mówi cytowany w raporcie Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. - Warto poświęcić czas i zapoznać się z programami, a także skonsultować ze specjalistami już na etapie planowania inwestycji. Taka świadomość i przygotowanie pozwolą przyszłemu właścicielowi zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych na instalacji – tłumaczy.

Z analiz wynika, że Polacy bardzo chętnie korzystają z dopłat do inwestycji. Aż trzy czwarte właścicieli nowych instalacji fotowoltaicznych z 2019 roku skorzystało z dofinansowania. 69 proc. dodatkowo odliczyło poniesione koszty od podatku. - Warto zaznaczyć, że 90 proc. badanych instalowało panele fotowoltaiczne jako osoba prywatna, a 1 proc. jako właściciel gospodarstwa rolnego. Pozostałe 9 proc. inwestycji realizowały firmy, którym nie przysługuje większość ulg. Z badania wynika też, że niemal wszyscy Polacy zainteresowani fotowoltaiką są świadomi istniejących możliwości dofinansowań, a zdecydowana większość z nich korzysta. - To zainteresowanie tematyką dotacji nie sprawia jednak, że samo ich uzyskanie jest bezproblemowe. Aż 29 proc. badanych przyznało, że podczas realizacji inwestycji miało duże problemy z biurokracją, a 15,5 proc. bezpośrednio wskazało na trudności z uzyskaniem dofinansowania. Wsparcie finansowe w Polsce jest więc dostępne, ale przebrnięcie przez cały proces nie należy do najłatwiejszych – nie ukrywają eksperci Oferteo.

Dodają, że fotowoltaika na samym początku jest sporym wydatkiem. Właściciele mikroinstalacji (o mocy do 10 kWp) mogą jednak pobierać z sieci 80 proc. energii wprowadzonej do niej, bez ponoszenia żadnych opłat. Aż 51 proc. badanych przez Oferteo.pl przyznało, że ich instalacja przynosi im już zyski. 11 proc. stwierdziło, że zarobek możliwy jest w zależności od pory roku. To pierwsza edycja „Raportu o fotowoltaice w Polsce", kolejne będą realizowane co roku. Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w sierpniu 2020 roku metodą CAWI na próbie 696 osób.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA