fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Wielka Brytania: Przeciwnicy brexitu podpisują pakt wyborczy

AFP
Liberalni Demokraci, walijska partia Plaid Cymru i Partia Zielonych podpisały pakt wyborczy przed przedterminowymi wyborami do Izby Gmin. Zgodnie z jego postanowieniami partie te nie będą rywalizować o mandaty w niektórych okręgach (w takich okręgach o mandat będzie ubiegał się tylko jeden przedstawiciel partii, które podpisały pakt - red.).

Wszystkie trzy partie sprzeciwiają się brexitowi - liderka Liberalnych Demokratów, Jo Swinson deklarowała, że jej ugrupowanie chce doprowadzić do pozostania Wielkiej Brytanii w UE.

Pakt wyborczy podpisany przez ugrupowania ma dotyczyć od 60 do 70 okręgów wyborczych (w Wielkiej Brytanii wybory odbywają się w jednomandatowych okręgach, parlamentarzystów wybiera się w nich większością względną).

W Walii pakt ma dotyczyć 11 z 40 okręgów. Poza Walią porozumienie będzie miało charakter dwupartyjny (Plaid Cymru rywalizuje o mandaty jedynie w Walii).

Antybrexitowe partie negocjowały porozumienie od ubiegłego miesiąca. Pakt ma zagwarantować, że jak najwięcej przeciwników brexitu znajdzie się w składzie nowej Izby Gmin.

- Jesteśmy zachwyceni, że osiągnęliśmy porozumienie - powiedziała liderka Liberalnych Demokratów, Jo Swinson.

Już wcześniej lider Plaid Cymru, Adam Price, apelował do partii opowiadających się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE o współpracę w wyborach.

Przedterminowe wybory parlamentarne odbędą się 12 grudnia.

W ubiegłym tygodniu podobny pakt zaoferował Johnsonowi lider Partii Brexitu, Nigel Farage. Farage domagał się jednak odrzucenia umowy wynegocjowanej przez premiera z Brukselą jako warunku podpisania porozumienia. Johnson odrzucił tę ofertę.

Również lider Partii Pracy, Jeremy Corbyn wykluczył możliwość podpisania paktu wyborczego z innymi partiami.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA