fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Irlandia Północna: 69 proc. mieszkańców nie chce Brexitu

Fattonyni [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons
69 proc. mieszkańców Irlandii Północnej zagłosowałoby dziś przeciwko wyjściu z UE, gdyby referendum ws. Brexitu odbyło się w najbliższy weekend. W 2016 roku, w czasie referendum, za pozostaniem w UE głosowało 56 proc. mieszkańców Irlandii Północnej - wynika z sondażu przeprowadzonego przez brytyjską Rada ds. Badań Gospodarczych i Społecznych.

Z sondażu wynika też, że 53 proc. katolików z Irlandii Północnej opowiedziałoby się za zjednoczeniem Irlandii, jeżeli dojdzie do tzw. twardego Brexitu (zjednoczenie oznaczałoby oderwanie się Irlandii Północnej od Wielkiej Brytanii). W przypadku pozostania Irlandii Północnej w UE za zjednoczeniem opowiedziałoby się jedynie 28 proc. katolików z Irlandii Północnej.

Ponadto 61 proc. mieszkańców Irlandii Północnej opowiada się za dalszym pozostawaniem Wielkiej Brytanii w unii celnej a także funkcjonowanie kraju w ramach jednolitego rynku europejskiego nawet po opuszczeniu UE.

Gdyby - w przypadku twardego Brexitu - na granicy między Irlandią a Irlandią Północną pojawiły się m.in. kamery - 9 proc. północnoirlandzkich katolików poparłoby akty wandalizmu przeciwko nim.

Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku.

Źródło: The Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA