fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Kawałek Australii, o powierzchni Irlandii, trafi w prywatne ręce

EAST NEWS
Rząd australijski zgodził się na sprzedaż nieruchomości obejmującej niemal 1,3 proc. gruntów tego państwa. Chodzi o największą posiadłość rolną na świecie, należącą do spółki S.Kidman & Co.

Spółka S.Kidman & Co. to firma z tradycjami, która hodowlą bydła zajmuje się od 1899 roku. Ich mięso jest mrożone i wysyłane między innymi do Japonii, Stanów Zjednoczonych oraz Azji Południowo-Wschodniej.

Posiadłość została wystawiona na sprzedaż już w kwietniu 2015 roku. Ofertą kupna była wtedy zainteresowana spółka z Szanghaju – Pengxin Group, specjalizująca się w przejmowaniu zagranicznych farm i obrotem nieruchomościami. Wówczas rząd australijski zablokował sprzedaż ziemi rolnej na rzecz chińskiej firmy, ponieważ część z terenów sąsiadowało z poligonami testowymi armii Australii.

Najbogatsza kobieta na świecie wchodzi do gry

Tym razem ofertę kupna złożyła najbogatsza kobieta na świecie Gina Rinehart, co ważne, rodowita Australijka. Fortunę udało jej się zbudować dzięki branży wydobywczej. BBC szacuje, że Gina Rinehart zarabia blisko 600 dolarów australijskich (ponad 2 tys. zł) na sekundę.

Spółka S.Kidman & Co. podała w oświadczeniu, że wszystkie australijskie wymagania prawne związane ze sprzedażą gruntu zostały spełnione oraz, że 99 proc. akcjonariuszy spółki zaakceptowało złożoną w październiku ofertę. Złożona oferta opiewa na 386,5 mln dolarów australijskich (288,2 mln dolarów amerykańskich; 228,9 mln funtów brytyjskich).

Istotnym elementem transakcji było to, że Anna Creek, największa farma wchodzącą w skład gospodarstwa, zostanie sprzedana Williamsom, lokalnej rodzinie farmerów.

Ostatecznie do Giny Rinehart i jej partnera biznesowego, chińskiej firmy deweloperskiej Shanghai CRED, trafią grunty o łącznej powierzchni 77 300 kilometrów kwadratowych (to więcej niż powierzchnia Irlandii, która ma 70 tys. kilometrów kwadratowych).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA