fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rosja może stracić kosmiczne zyski

materiały prasowe
Kolejny nieudany lot rakiety Sojuz z zachodnimi satelitami może kosztować Kreml utratę pozycji lidera na rynku usług kosmicznych.

We wtorek na nowym rosyjskim kosmodromie Wastok (Wschód) nad Amurem odbył się drugi w historii start rakiety nośnej. Obserwowała go cała ruska wierchuszka z wicepremierem Dmitrijem Rogozinem, który odpowiada za branżę kosmiczną Rosji.

Rakieta Sojuz 2.1b miała wynieść na orbitę komercyjne satelity, w tym 17 tzw. nanosatelitów firm zagranicznych (13 USA i po jednym z Norwegii, Niemiec, Szwajcarii i Japonii). A także satelitę metrologicznego Meteor-M, który stanowił główne obciążenie rakiety.

W czasie lotu urwał się kontakt z Meteorem i nie udało się już go nawiązać. Prawdopodobnie satelita trafił na złą orbitę lub spadł do morza. Państwowa korporacja Roskosmos, która odpowiada za pracę kosmodromu oraz sprzedaje jego usługi, nie wyjaśniła dotąd przyczyny straty głównego ładunku Sojuza.

Niezależnie od tego, co spowodowało utratę satelity, to kolejna rosyjska wpadka w branży wartej 213,62 mld dol. Tyle wyniósł obrót na rynku komercyjnych usług ko...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA