Rewolucja w fintechu nabrała imponującego tempa

Grudniowe wydarzenie przyciągnie globalnych liderów świata na styku finansów i technologii. Kluczowymi hasłami Impact fintech'19 są m.in. zaufanie, zrównoważony rozwój oraz chmura. Nie zabraknie premier raportów, zapowiedzi inwestycji, a także dyskusji prezesów ze świata finansów z szefami kandydatów na jednorożców.

Publikacja: 24.11.2019 21:00

Impact fintech'19 w Katowicach odbędzie się 4 i 5 grudnia

Impact fintech'19 w Katowicach odbędzie się 4 i 5 grudnia

Foto: materiały prasowe

Technologia w świecie finansów sama w sobie nie jest rozwiązaniem wyzwań i problemów. Pytanie, czy jej rola będzie dla społeczeństw pozytywna lub negatywna, jest wciąż otwarte. Największe firmy technologiczne świata muszą się codziennie pytać, czy stoją po właściwej stronie tej historii czy może jednak piszą ponurą fabułę. Kluczem do właściwych strategii jest tu cyfrowe zaufanie – to odważna i zmuszająca do refleksji teza, którą głosi Dele Atanda, otwierający swoim wystąpieniem tegoroczny Impact fintech w Katowicach, odbywający się 4 i 5 grudnia. Atanda to założyciel i prezes metaMe, od lat forsujący ideę budowania zaufania cyfrowego. Jako jedna z gwiazd głównej sceny Impact fintech'19 udowodni, że rozwiązaniem kwestii zaufania może być np. bezpieczne i szybkie przekazanie wrażliwych danych w ręce osób, których dotyczą, a które mogą nimi... handlować. W tym roku to właśnie kwestie dotyczące całych społeczeństw, jak i kwestii etycznych wysuwają się tu na pierwszy plan.

Wydarzenie w Katowicach co roku przyciąga tuzy – najgorętsze globalnie nazwiska z branży na styku finansów i technologii. Na ponad 2000 uczestników Impact fintech'19 czekają na trzech scenach dyskusje oraz prezentacje w rytmie ośmiu ścieżek, w których weźmie udział ponad 200, a dominować będą m.in. digital trust, zrównoważony fintech, regtech. Nie zabraknie także dyskusji o transformacji w bankowości, czy ścieżek pokazujących najnowsze, cyfrowe trendy w płatnościach i pożyczkach alternatywnych.

– Wbrew zapowiedziom Billa Gatesa sprzed ponad ćwierć wieku banki wciąż rosną wraz z nowymi możliwościami technologicznymi w bankowości. Na naszych oczach wykluwa się spod palców młodych programistów przyszłość banków. Dlaczego JPMorgan Chase ma więcej deweloperów niż Facebook i Twitter razem wzięci? Bo to już jest firma technologiczna, która rozwija bankowość. Tym śladem idą inni, nie oddając łatwo pola młodym fintechom – podkreśla Chris Skinner, kolejna gwiazda Impact fintech'19.

Skinner to jeden z najbardziej wpływowych mówców i wizjonerów na scenie fintechowej, doradca wielu „starych" i „nowych" banków – a przedstawicieli tych obu frakcji nie zabraknie w Katowicach. Obok nich głos zabiorą czołowi gracze ekosystemu fintechu, m.in. politycy (m.in. Jadwiga Emilewicz, Teresa Czerwińska i Jarosław Gowin), wysocy rangą reprezentanci brytyjskiego regulatora (Financial Conduct Authority) oraz liderzy z takich potentatów, jak Mastercard, BNP Paribas, PKO BP czy Google. Nie zabraknie również świeżej fali europejskich startupów, kwestionujących obecne modele biznesowe. Tu prym wiodą m.in. Niemcy, stąd nie dziwi obecność na scenach Impact fintech'19 kluczowych menedżerów z N26, Penty, Mambu, Wefox czy Auxmoney. Część z tych firm ma ambicję i potencjał awansować do grona jednorożców jeszcze w 2020 r.

– Fintech, także w polskim wydaniu, ma olbrzymi potencjał wzrostu. To właśnie z tej branży może rekrutować się pierwszy biało-czerwony „unicorn" – podkreśla minister Jadwiga Emilewicz, obecna w Katowicach.

Dwudniowe wydarzenie przyciągnie także liczną delegację brytyjskich firm, urzędników i startupów, gotowych zdradzić wyspiarski przepis na jednorożcowy sukces na styku finansów i technologii. Tego typu inspiracji będzie w Katowicach dużo więcej, stawią się tam bowiem m.in. liderzy banków narodowych lub nadzoru bankowego nie tylko z Polski (KNF, NBP), ale i z Litwy, Estonii, Czech, Rumunii czy Singapuru.

Impact fintech'19 przyniesie również liczne spotkania liderów w formule roundtable, kuluarowych dyskusji i warsztatów.

Patronem medialnym wydarzenia jest „Rzeczpospolita"

Biznes
Praktycznie o przyszłości otwartego oprogramowania. Konferencja Open Source Day 2024 już 18 kwietnia
Biznes
Są unijne kary za łamanie sankcji wobec Rosji. Więzienie i ogromne grzywny
Biznes
Zwrot akcji w sprawie ratowania Poczty Polskiej. Andrzej Duda zablokuje wypłatę?
Materiał partnera
Promocja działań dla wspólnej przyszłości
Biznes
Anna Pruska, prezeska Comarchu: Ekspansja zagraniczna jest dla nas w tym roku kluczowa