fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Holding Buffetta łamał sankcje nałożone na Iran. Zapłaci karę

Warren Buffett
Bloomberg
Spółka zależna należącej do Warrena Buffetta firmy Berkshire Hathaway złamała sankcje wobec Iranu.

Berkshire Hathaway zgodziło się zapłacić 4,1 mln dolarów kary w celu uregulowania potencjalnej odpowiedzialności cywilnej w sprawie łamania sankcji nałożonych na Iran przez USA. Firma Buffetta dobrowolnie ujawniła, że doszło do takiego postępowania.

Departament Skarbu USA podał, że między końcem 2012 a początkiem 2016 roku spółka zależna Berkshire Hathaway, Iscar Turkey miała się, jak cytuje CNN, „świadomie angażować" w transakcje z osobami objętymi sankcjami USA wobec Iranu. Kierownictwo wyższego szczebla tureckiej spółki zależnej miało szukać interesów w Iranie w „wyraźnym celu zbudowania przyczółku" na rynku w czasie, gdy było to zabronione.

Iscar Turkey miało, w celu ukrycia swoich relacji z Iranem, rzekomo akceptować płatności w euro, a także polecać pracownikom korzystać z prywatnych kont e-mail. Spółka miała też wystawiać fałszywe faktury, a nawet używać fałszywych nazwisk i nazw firm, by ukryć ostatecznych nabywców. Zdaniem Departamentu Skarbu Iscar Turkey miało też ukrywać swoje postepowanie przed Berkshire Hathaway.

Winna naruszania sankcji spółka miała sprzedawać np. narzędzia do cięcia metalu tureckim firmom pomimo tego, że wiedziała o tym, że te firmy sprzedadzą je do Iranu. Łącznie sankcje naruszono na kwotę 383 443 dolarów. Iscar Turkey miało też kupować dostarczane finalnie do Iranu towary od innych spółek zależnych Berkshire. W porozumieniu Berkshire z Departamentem Skarbu stwierdzono, że działalność Iscar Turkey odbywała się pomimo powtarzających się komunikatów od spółki-matki o wadze sankcji wobec Iranu.

Dochodzenie w sprawie naruszenia sankcji rozpoczęto cztery miesiące temu, po otrzymaniu anonimowej wskazówki. Departament Skarbu potwierdza w porozumieniu, że Berkshire Hathaway pomagała w dochodzeniu i dobrowolnie działała na rzecz ujawnienia naruszeń. Jednak z porozumienia wynika także, że również inne spółki zależne Berkshire mogły wiedzieć lub „miały powód wiedzieć", że niektóre produkty sprzedawane Iscar Turkey mogą trafić ostatecznie do Iranu.

Berkshire Hathaway nie komentuje sprawy, a właściciel firmy Warren Buffet nie jest w żaden sposób wiązany ze sprawą.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA