PAIH pomoże eksporterom

Patronat „Rzeczpospolitej" | W przyszłym tygodniu w Warszawie odbędzie się PAIH EXPO – I Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą.

Publikacja: 15.10.2018 21:00

PAIH pomoże eksporterom

Foto: Adobe Stock

Nagrody dla najbardziej aktywnych inwestorów oraz eksporterów przyznała Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH). Poniedziałkowa gala poprzedziła zapowiedziane na 25 października PAIH EXPO – I Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą. Ma ono podsumować blisko dwuletnią działalność Zagranicznych Biur Handlowych. Jak podaje agencja, wartość pozyskanych przez nie inwestycji przekracza już 350 mln euro. – W tym roku planujemy zakończyć przebudowę systemu wsparcia zagranicznej ekspansji polskich eksporterów i inwestorów – zapowiedział Tomasz Pisula, prezes PAIH.

Według agencji powołującej się na badania Kantar dla HSBC, 78 proc. polskich eksporterów i importerów oczekuje, że ich obroty handlowe wzrosną w 2018 r. Natomiast z badania Deutsche Bank „Polskie firmy w obliczu wyzwań" wynika, że niemal połowę z 46 proc. firm planujących nowe inwestycje stanowią właśnie eksporterzy, a przeszło jedna piąta firm deklarujących nowe inwestycje chce rozszerzać działalność eksportową. PAIH, podkreślając znaczenie eksportu jako kluczowego czynnika rozwoju kraju, deklaruje edukowanie polskich przedsiębiorców i zachęcanie ich do większej aktywności za granicą. Ma się do tego przyczynić właśnie przyszłotygodniowe PAIH EXPO. – Niespełna jedna piąta polskich biznesów działa w skali europejskiej, z czego zaledwie 14 proc. w skali światowej. Na szczęście aż połowa z nich myśli o awansie do grona globalnych graczy – podkreśla Wojciech Fedko, wiceprezes PAIH.

Za dynamikę ekspansji zagranicznej agencja nagrodziła w tym roku osiem polskich przedsiębiorstw. W gronie laureatów znalazła się Grupa Pietrucha, eksportująca do 34 krajów wyroby z tworzyw sztucznych stosowane w budownictwie drogowym i przemysłowym, Grupa Adamed, która w ubiegłym roku zrealizowała największą polską inwestycję w Wietnamie, Ceramika Paradyż za dynamiczny rozwój działalności na rynku północnoamerykańskim i Cruz Group produkująca napoje typu superfoods. Nagrodzono także producenta oświetleń ledowych LUG Light Factory, który w przyszłym tygodniu otworzy fabrykę w Ameryce Południowej, firmę Nuadu zajmującą się cyfryzacją podręczników szkolnych, Astronikę działającą w przemyśle kosmicznym oraz producenta innowacyjnych silosów i suszarni zbożowych Feerum, mocno rozwijającego działalność na rynku afrykańskim.

W dorocznych nagrodach dla najlepszych inwestorów znalazło się pięć podmiotów. Za inwestycję o największym potencjale nagrodzona została firma EME Aero. Projekt budowy centrum serwisowego silników lotniczych jest wspólnym przedsięwzięciem MTU Aero Engines i Lufthansy Technik. Zakład ma docelowo zatrudniać 800 pracowników i będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu przedsięwzięć w Europie. Nominację otrzymały także firmy Guardian Częstochowa oraz Amazon Fulfillment Poland. W kategorii wpływu na rynek zatrudnienia zwycięzcą został producent drobiu Wipasz, eksportujący swoje wyroby na rynki Europy Zachodniej, Azji oraz Afryki. Nominowano również Amazon Fulfillment Poland oraz firmę Thomson Reuters Europe z sektora usług dla biznesu. Za wkład w rozwój nowoczesnych technologii nagrodzona została firma TCL Corporate Research z Chin, która w Warszawie utworzy oparte na sztucznej inteligencji centrum badawczo-rozwojowe. Kandydatami do nagrody były jeszcze firmy Johnson & Johnson Poland oraz Nokia Solutions and Networks.

Nagrodę za całokształt działalności otrzymała Toyota Motor Poland. Japończycy zainwestowali w fabryki w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach blisko 4,5 mld zł. Dzięki najnowszym inwestycjom koncernu Polska stanie się centrum wytwarzania napędów hybrydowych dla samochodów Toyoty przeznaczanych na rynek europejski: w Wałbrzychu będą produkowane przekładnie, natomiast w Jelczu silniki. Zastosowanie najnowszych technologii ma otworzyć nowe możliwości zarówno dla pracowników, jak i dostawców Toyoty w Polsce. Z kolei w kategorii kształtowania pozytywnego klimatu inwestycyjnego nagrodzono Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego za wkład w rozwój Doliny Lotniczej.

Biznes
Londyn uderza w Moskwę największymi sankcjami w historii
Biznes
Nowy prezes PGZ przyszedł z Grupy Azoty
Biznes
Prezes Grupy Azoty rezygnuje z funkcji
Biznes
Umowa USA-Wielka Brytania gotowa. UE zniecierpliwiona. Nowy papież z Ameryki
Biznes
Cyfrowa rewolucja w samorządach
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem