fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Gdańsk, bursztyn, kosmetyki i IT na targach w Chinach

Fotorzepa, Jeremi Jędrzejkowski
21 firm i organizacji reprezentuje Polskę na 16. targach China-ASEAN EXPO (CAEXPO). Wystawcy promują wyroby jubilerskie, szczególnie z bursztynu, kosmetyki. Jest także np. oferta Portu Gdańsk, rozwiązania z sektora IT oraz oczywiście promocja turystyczna. Polska jest pierwszym z Europy krajem partnerskim targów.

21 firm i organizacji z Polski promuje ofertę naszego kraju na 16. targach China-ASEAN EXPO (CAEXPO) w chińskiej metropolii Nanning. Wystawcy reprezentują szeroki wachlarz branż.

Firmy promują biżuterię z bursztynu, wyroby kosmetyczne, zdrową żywność czy sprzęt rehabilitacyjny. Swoją ofertę prezentuje także Port Gdańsk. Nie brakuje oferty turystycznej, którą przedstawia choćby Małopolska. Mocno obecna jest także tematyka z zakresu nowych technologii i rozwiązań w sektorze IT.

– Ważnym partnerem przy doborze wystawców jest Krajowa Izba Gospodarcza, która zaprosiła polskich przedsiębiorców do udziału w targach. I ci, którzy wyrazili taką wolę, są dziś tutaj obecni – mówi „Rzeczpospolitej" Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii, stojący na czele polskiej delegacji na CAEXPO.

Fotorzepa

Siłą Polski jest stabilny rozwój

Podczas specjalnej konferencji tematycznej promującej nasz kraj Wojciech Zajączkowski, ambasador w Chinach, przypomniał, że Polska jest od lat europejskim liderem w tempie rozwoju. Podkreślił przy tym, że wzrost gospodarczy jest stabilny.

Ambasador mówił także o wykorzystywaniu przez Polskę możliwości rozwoju, jakie pojawiły się najpierw podczas procesu akcesyjnego, a potem już po wejściu do Unii Europejskiej. Podkreślał także rosnącą efektywność pracy w naszym kraju.

Wojciech Zajączkowski wskazywał na wszechstronny rozwój, jaki nastąpił w Polsce, m.in. w obszarze infrastrukturalnym. W tym kontekście wspomniał także o nowym impulsie rozwojowym, jaki ma dać planowana przez rząd budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Fotorzepa

Ambasador powiedział również, że na świecie są możliwości dalszego rozwoju swobodnego handlu. A ich beneficjentem może być Polska, m.in. w kontaktach z Chinami i krajami ASEAN (z ang. Association of South-East Asian Nations, Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej). Jest to organizacja powołana dla współpracy politycznej i gospodarczej. Tworzą ją Filipiny, Indonezja, Malezja, Singapur, Tajlandia, Brunei, Wietnam, Laos, Mjanma i Kambodża.

IT z Polski na CAEXPO 2019

Zarówno ambasador, jak i eksperci z Polski mocno akcentowali potencjał naszego kraju w zakresie nowych technologii, a także rozwiązań z sektora IT. Mówił o tym m.in. Mariusz Kura z firmy Billennium. Przywołał m.in. ostatnie dane za ubiegły rok.

– W polskim sektorze IT działa przeszło 105 tys. firm, zatrudniających 600 tys. osób – powiedział Mariusz Kura. – Przychody sektora sięgnęły 16,5 mld dol., co oznacza wzrost o 7,1 proc. w porównaniu z rokiem 2017.

Billennium oferuje rozwiązania dla biznesu, m.in. z zakresu IT i outsourcingu. Ma na świecie 12 biur. Poza Polską m.in. w Indiach, Malezji i USA. Z jego usług korzystały takie firmy, jak m.in. mBank, Orlen, LOT i in.

O działalności w Chinach polskich firm IT mówił też Arnold Adamczyk z klastra HiTech Zone.

Turystyka na fali

Turystyczne atuty Polski przedstawiał w Nanning Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej. Przypomniał, że sektor generuje 6 proc. PKB. – W tym roku spodziewamy się nawet 21 mln gości z zagranicy – prognozował. To oznacza, że zostanie podbity rekord z 2018 roku, wynoszący 19,6 mln osób.

Obecnie 75 proc. przyjazdów ma miejsce z państw Unii Europejskiej. Jak jednak wskazał Robert Andrzejczyk, Chiny są na trzecim miejscu wśród krajów spoza Unii pod względem liczby gości, a liczba przyjazdów szybko rośnie.

O współpracy gospodarczej, kulturalnej i turystycznej między Polską i Chinami była także mowa na spotkaniu Marcina Ociepy z Chenem Wu, gubernatorem prowincji Guangxi.

Polska – pierwszy kraj partnerski targów z Europy

Polska jako pierwsze państwo z Europy została zaproszona przez chiński rząd do udziału w targach jako kraj partnerski. Oznacza to nie tylko możliwość uczestniczenia w wystawie. Ale daje także sporą promocję. Informacje o kraju partnerskim witają gości targów już przy wejściu na banerach. Polska jest także obecna w relacjach medialnych z CAEXPO.

O znaczeniu zaproszenia Polski w charakterze kraju partnerskiego CAEXPO mówił podczas uroczystej inauguracji targów wiceminister Marcin Ociepa.

– Jestem przekonany, że uczestnictwo w CAEXPO otworzy przed Polską nowe możliwości rozwoju współpracy z Chinami i krajami ASEAN – powiedział wiceminister. Jego wystąpienie znalazło się wśród wystąpień przedstawicieli kilku rządów, m.in. gospodarza wydarzenia oraz Indonezji czy Tajlandii.

Chiny promują Inicjatywę Pasa i Szlaku

Han Zheng, wicepremier Chin, otwierając CAEXPO przypomniał, że wiodącym tematem tegorocznego wydarzenia jest „budowa Inicjatywy Pasa i Szlaku (tak Chiny określają handlowy Nowy Jedwabny Szlak – red.) mając na uwadze wizję społeczeństwa współdzielonej przyszłości".

– Inicjatywa Pasa i Szlaku została dobrze przyjęta przez społeczność międzynarodową i stała się popularną platformą współpracy międzynarodowej – powiedział Han Zheng.

O rozwoju chińskiej inicjatywy mówili podczas swoich wystąpień inauguracyjnych także przedstawiciele państw ASEAN. To właśnie w celu promocji współpracy między Chinami, państwami ASEAN i innymi krajami leżącymi wzdłuż Inicjatywy Pasa i Szlaku, organizatorzy CAEXPO od 2014 roku zapraszają do udziału państwa spoza Stowarzyszenia.

Jeremi Jędrzejkowski z Nanning

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA