fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Skandynawskie firmy wierzą w Polskę

Bloomberg
Blisko 67 procent przedstawicieli największych skandynawskich firm w Polsce chce dalej rozwijać biznes na polskim rynku. Widzą jednak kilka przeszkód.

Piętnastolecie Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej (SPIG) to dobra okazja do przyjrzenia się pozycji tego regionu w polskiej gospodarce. Dziś Skandynawia (Szwecja, Norwegia, Dania, Finlandia) jest szóstym inwestorem zagranicznym w Polsce. Spółki z krajów nordyckich zainwestowały u nas 10,3 mld euro (dane na początek 2018 r), z czego 732 mln w samym tylko 2017 r. W tym samym roku skandynawskie firmy reinwestowały w sumie 414,7 mln euro. W planach są inwestycje na 2,8 mld euro i utworzenie co najmniej tysiąca nowych miejsc pracy w ciągu roku.

Skandynawskie firmy zatrudniają obecnie na polskim rynku ponad 170 tysięcy osób. Wśród największych pracodawców są IKEA, Sokołów (Danish Crown) oraz H&M. Według danych SPCC i DNB Bank Polska 98 procent badanych firm potwierdziło, że ponownie zainwestowałoby w Polsce.

- W ostatnich latach firmy skandynawskie inwestowały w Polsce przede wszystkim w przetwórstwo przemysłowe i nieco w mniejszym stopniu w handel. Przedstawiciele firm szwedzkich, norweskich, duńskich i fińskich są również obecni w budownictwie, transporcie i mediach – mówi Artur Tomaszewski, prezes DNB Bank Polska. - Firmom skandynawskim szczególnie bliska jest kwestia odpowiedzialności ekologicznej – dodaje.

Największe firmy skandynawskie wspierają w Polsce rozwój inteligentnych miast, dzięki pracom nad wprowadzeniem Internetu 5G, ale są też silnie zaangażowane w polski sektor energetyczny - zwłaszcza w obszarze odnawialnych źródeł energii.

- Wraz z kapitałem ze Skandynawii spływają nowe technologie, know-how, który uznaje się za jeden z najbardziej zaawansowanych na świecie – podkreśla Carsten Nilsen prezes SPIG.

Firmy z kapitałem skandynawskim są wśród największych podatników w Polsce. W 2018 r. wpłaciły do naszego budżetu ponad 590 mln zł z tytułu CIT.

Także wymiana handlowa ze Skandynawią ma rosnącą dynamikę. Wzrosła ona o 23 proc. w ostatnich pięciu latach. Pod koniec 2018 r łączna wartość obrotów handlowych wyniosła 25,5 mld euro. Skandynawia jest dziś drugim kierunkiem eksportowym (po Niemczech). Najbardziej spektakularny wzrost odnotowano w przypadku Finlandii, gdzie od 2011 r. eksport polskich towarów wzrósł o 80 proc.

Skandynawowie chcą dalej inwestować w Polsce. Trudności widzą przede wszystkim na rynku pracy (trudno o wykwalifikowanych pracowników i rosną koszty pracy). Przeszkadza też brak stabilności i przejrzystości przepisów, wysokie obciążenia podatkowe oraz niepewność regulacyjna.

Menadżerowie skandynawskich firm zwracają też uwagę na kwestie związane z ochroną środowiska i zmianami klimatycznymi. Tutaj Polska i Skandynawia to dwa różne światy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA