fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

#RZECZoBIZNESIE: Justyna Gorlicka-Kruk: Kosmetolog to nie kosmetyczka. Potrzeba ustawy o zawodzie

tv.rp.pl
Dla Krajowej Izby Kosmetologów ustawa o zawodzie kosmetologa jest priorytetem. Widzimy też potrzebę certyfikacji gabinetów kosmetologicznych – mówi Justyna Gorlicka-Kruk, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Gość przypomniała, że od 20 lat uniwersytety medyczne kształcą kosmetologów, ale nie ma ustawy o zawodzie, która by regulowała ich kompetencje.

- W jakim zakresie się poruszamy, gdzie jest odpowiedzialność kosmetologa, kosmetyczki, a gdzie zaczyna się praca lekarza. To jest niezbędne do tego, żeby klient czuł się bezpiecznie w gabinecie - mówiła Gorlicka-Kruk.

Podkreśliła, że chirurgią plastyczną mogą zajmować się tylko lekarze. - Ale np. nie mamy w Polsce specjalizacji jak medycyna estetyczna. W świetle aktualnego prawa każdy może się zająć medycyną estetyczną. Jako izba kosmetologów, którą powołujemy, widzimy bezpośrednią potrzebę uregulowania rynku, żeby taki proceder nie miał miejsca. Żeby osoba nie posiadająca elementarnej wiedzy na temat anatomii, fizjologii, toksykologii czy farmakologii, nie zajmowała się takimi zabiegami, bo to grozi powikłaniami – tłumaczyła gość.

Zauważyła, że kosmetolodzy są przygotowani do wykonywania z pełną odpowiedzialnością zabiegów typu mezoterapia, peelingi chemiczne, czy laseroterapia.

Gorlicka-Kruk zaznaczyła, że w prawie obecnie jest jeden numer PKD, który dotyczy lekarzy, kosmetologów i fryzjerów. - Są to usługi kosmetyczne i fryzjerskie. Jednym z naszych postulatów jest pojawienie się nowego PKD, stricte dla usług kosmetologicznych – mówiła.

Kosmetolog to nie kosmetyczka

W Polsce mamy ponad 200 tys. kosmetologów. - To jest duża grupa. Jesteśmy myleni z osobami po kilkudniowych kursach - stwierdziła Gorlicka-Kruk.

Wyjaśniła, że kosmetolog to osoba po 5 letnich studiach. Technik usług kosmetycznych, potocznie kosmetyczka, kończy policealne 2 letnie studium kosmetyczne. - Tam wiedza jest ograniczona do powierzchownej pielęgnacji – zaznaczyła.

- Dla naszej izby ustawa o zawodzie kosmetologa jest priorytetem. Widzimy też potrzebę certyfikacji gabinetów kosmetologicznych. Kolejnym etapem jest konieczność regularnego doszkalania się – wyliczyła.

Gorlicka-Kruk zaznaczyła, że branża kosmetyczna to ogromny rynek, właściwie wiodący. - Wchodzą w grę producenci urządzeń medycznych, kosmetologicznych, kosmetycznych. Mamy producentów kosmetyków, preparatów do zabiegów, jest mnóstwo gabinetów i laboratoriów – mówiła.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA