fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rozwód z klasą z najbogatszym Ziemianinem popłaca

AFP
MacKenzie Bezos była żona właściciela Amazonu stała się najbogatszą kobietę Ameryki, po tym jak akcje koncernu, którego jest współwłaścicielką, znacznie podrożały.

Według danych magazyn Forbes, w ostatnim tygodniu majątek MacKenzie Bezos (50 lat) wyrósł do 62,3 miliardów dolarów. Oznacza to, że od rozwodu z Jeffem Bezosem w połowie 2019 r, była pani Bezos stała się bogatsza o ponad 23 mld dolarów.

Dzięki temu strąciła z tronu najbogatszej kobiety USA długoletnią królową - córkę założyciela największej amerykańskiej sieci handlowej Walmart - Alice Walton. W świecie bogatszą kobietą od MacKenzie Bezos jest tylko Francuzka Françoise Bettencourt Meyers - wnuczka założyciela imperium kosmetycznego L'Oreal, której majątek wart jest dziś 64 mld dol.

MacKenzie Bezos z domu Tuttle to absolwentka prestiżowej uczelni Princeton, powieściopisarka i założycielka Bystander Revolution - organizacji przeciwdziałającej zastraszaniu, którą kieruje od 2014 r. Rozwodząc się z o sześć lat od niej starszym Jeffem, MacKenzie otrzymała jedną czwartą jego udziałów w Amazon, choć według wielu ekspertów (m.n. Warrena Buffetta), powinna dostać połowę. Bez niej bowiem nie byłoby Amazonu i jego sukcesu.

Pobrali się w 1993 r, rok później pojechali przez całe Stany samochodem z San Francisco do Nowego Jorku. Żona prowadziła, a mąż pisał biznes plan dla czegoś co dziś świat zna jako Amazon. Długo nie mogli znaleźć odpowiedniej nazwy swojego start-upu - internetowego sklepu z książkami. Rozważali m.in. Bookmall.com, MakeItSo.com, Relentless.com i Cadabra, ale zatrzymali się na słowie amazonka. Pierwszą księgową start-upu Bezosów była MacKenzie.

To ona także spotkała się z potencjalnymi inwestorami (po jednym takim spotkaniu, duży inwestor John Dorr zainwestował w startup) i negocjowała z dostawcami - podpisała pierwszy kontrakt z księgarnią Barnes and Noble.

Po IPO Amazon na giełdzie w 1997 r. MacKenzie Bezos pojechała do Meksyku, aby zorganizować obchody tego wydarzenia z lokalnym zespołem. Uczestniczyła we wszystkich burzach mózgów w firmie, a jej głos bardzo się  liczył.

Po ćwierć wieku małżeństwa para zdecydowała się na rozwód. Rozstali się z klasą, bardzo pokojowo, co jest rzadkością w małżeństwach miliardów. Gdy w grę wchodzi fortuna, sentymentów nie ma. We wspólnym oświadczeniu MacKenzie i Jeff napisali: „Bardzo się cieszymy, że się znaleźliśmy; jesteśmy sobie wdzięczni za każdy rok małżeństwa. Gdybyśmy wiedzieli, że rozejdziemy się za 25 lat, powtórzylibyśmy wszystko ponownie. "

MacKenzie nie pretendowała na udziały w gazecie The Washington Post i firmie kosmicznej Bezos Blue Origin. Z 16 proc. akcji Amazona należących do Bezosa MacKenzie otrzymała jedną czwartą. Były mąż ma prawo głosować pakietem MacKenzie.

Na Twitterze para podziękowała sobie za wsparcie i dobre zachowanie podczas trudnego procesu rozwodowego. Bezosowie zapewnili, że ??nadal będą wspólnie wychowywać dzieci (troje własnych i jedno adoptowane z Chin) i pozostaną dobrymi przyjaciółmi i współpracownikami. „Jestem zachwycona moimi własnymi planami. Jestem wdzięczna za przeszłość i nie mogę się doczekać, co będzie dalej "- napisał MacKenzie.

MacKenzie ogłosiła, że ??zobowiązuje się przekazać połowę fortuny na cele charytatywne: „Oprócz całego bogactwa, jakim obdarzyło mnie życie, mam teraz nieproporcjonalnie dużo pieniędzy i muszę się nimi podzielić".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA