fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Ukraina opodatkowała drogie auta

Bloomberg
Od dziś posiadacze najdroższych samochodów płacą na Ukrainie specjalny podatek od luksusu.

Podatek wynosi 25 tys. hrywien (4450 zł) dla samochodów osobowych z silnikami powyżej 3 l i nie starszych niż pięć lat. Posiadacze limuzyn mają 60 dni na zapłatę.

Resort finansów obliczył, że przyniesie to w tym roku ok. 400 mln wpływów do budżetu i obejmie 17 tys. aut czyli 1,3 proc. wszystkich.

Eksperci i kierowcy ocenili rządowy podatek skrajnie negatywnie. I to nie dlatego, że się pojawił, ale z powodu źle wybranego kryterium oceny. Ich zdaniem podstawą do zaliczenia danego samochodu do luksusowego nie jest pojemność silnika, ale cena pojazdu.

Takiemu rozwiązaniu przeciwni są parlamentarzyści ukraińscy - sami posiadacze wielu luksusów. W maju odrzucili w pierwszym czytaniu rządowy projekt opodatkowania samochodów wartych od 50 tys. euro wzwyż a także łodzi, jachtów, motocykli, prywatnych samolotów i helikopterów. W lutym Kijów zniósł cło wwozowe dla samochodów hybrydowych z silnikami do 2,2 l.

W ciągu czterech miesięcy sprzedaż nowych aut na Ukrainie spadła o 76 proc. Ukraińcy kupili nowych samochodów jedynie 10837 sztuk. Najlepiej sprzedawała się marka Renault, ale sprzedaże i tak były niższe o 61 proc.Jeszcze więcej straciła Toyota - 82 proc.

W 2014 r ukraiński rynek aut osobowych skurczył się 2,2 raza do 97 tys. sztuk.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA